| Bibbyshor a întrebat:

Hey! Din ce cauze sangele menstrual curge mai mult in partea din spate? Cum as putea face sa nu ma patez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Pai curge mai mult in spate atunci cand stai culcata (mai ales noaptea) sau din cauza miscarilor pe care le faci. Solutia este sa iti iei un absorbant cu putere mai mare de absorbtie si mai lung (always ultra night) si sa il lipesti astfel incat sa acopere mai mult partea din spate.

| Empathizer a răspuns:

In virtutea gravitatiei. Sangele menstrual este un lichid care tinde sa ajunga in cel mai jos punct accesibil. Orificiul vaginal e in spatele orificiului uretral si putin mai jos decat acesta, chiar daca stai in picioare sau pe scaun. Iar daca stai culcata pe spate, in mod firesc partea din spate e cea mai jos situata.

Ca sa nu te patezi, foloseste tampoane care au partea din spate ceva mai lunga, de genul ALways Ultra Night. Si schimba-le suficient de des.

In situatii exceptionale si nu prea des, poti folosi concomitent un tampon intern si unul extern, pentru siguranta. Dar ai grija ca tamponul intern nu trebuie tinut mai mult de 4 ore, dupa care trebuie scos. Nu purta tampoane interne pe durata noptii.