| Captive a întrebat:

Hey,hey happy.
Deci am o problema la un dinte. Am aproape 16 ani si inca mai am un dinte de lapte (caninul). Problema este ca am fost sa imi fac radiografie si se vede un alt dinte crescut in gingie,putin inclinat intr-o parte,dar nu e iesit din gingie si nu se vede nimic inestetic,doar faptul ca acest canin de lapte este mai mic decat restul si da aspectul unui dinte rupt.
O alta problema este ca din cand in ma doare dintele de langa, care este presat de dintele dinauntrul gingiei. Ce ar trebui sa fac?
Am explicat si stomatologului si mi-a zis ca probabil o sa fie nevoie de operatie, si m-a cam apucat groaza de ce durere o sa mananc laughing.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

De aceea a crescut in interior dintele pe considerentul ca, nefiind inlaturat dintele de lapte, dintele definitiv n-a avut loc. Sfatul medicului stomatolog trebuie ascultat si sa faci ceea ce ti-a recomnadat. Dupa cum ti-am scris deja, se face anestezie si n-o sa te doara interventia in sine, iar ulterior poti sa iei ceva Nurofen contra durerii.
Trebuie sa te hotarasti si sa-ti rezolvi problema. Nu stiu daca dintele definitiv va migra in fata, si aici tot medicul trebuie sa stie ce va urma si ce mai este necesar, pentru ati indrepta dintii, la final.
Succes si multa sanatate

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Dintele de lapte e necesar sa fie scos, pentru a-i face loc, dintelui definitiv, sa iasa in locul lui.
Nu trebuie sa-ti fie frica, este o simpla incizie, pentru care o sa-ti dea anestezic si o sa rezolvi problema. Cu cat vei amana mai mult, cu atat va fi mai greu si dintele definitiv, va iesi stramb si va mai trebui sa porti si aparat protetic, pentru indreptare.
Sfatul meu este sa mergi la stomatolog si cat mai repede, nu are de ce sa-ti fie frica.
Un gand bun si multa sanatate.

| Captive explică (pentru mariana):

Dintele acela deja e crescut inauntru, pare normal, ca si restul dintilor, doar ca e inauntru si nu se vede nimic din el.
Crezi ca dintele ala ar mai putea sa iasa la suprafata daca e acolo inauntru?

| Edw08 a răspuns:

O operatie nu inseamna durere pentru ca nu ti-o face pe viu, ci dupa un anestezic. Cel mai bine te increzi in sfatul stomatologului, nu te putem ajuta alfel.