| painkilleeer a întrebat:

Hey,joi am fost la dentist pentru ca sa-mi acopere dintele adica sa-mi puna plomba,dar deja a inceput sa se sfarmiteze. Nu inteleg, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| getutageo a răspuns:

Nu cred ca este plomba ci pansament (chit) de aceea se farmiteza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă te-a mai chemat la altă şedinţă pentru a termina lucrarea, n-ai dat detalii despre ce anume ţi-a făcut...

Cel mai probabil, ţi-a pus o plombă provizorie ( aceea se "macină"/sfarmă repede dacă mănânci pe ea )!

Toate cele bune.

| lpavel a răspuns:

A scos nervul din acea masea iar fara nerv maseaua e moarta NU mai rezista mult...

| PeFuga a răspuns:

Fie ai o plomba provizorie, iar in acest caz e normal sa se farame, fie a inceput sa crape maseaua ta, pe langa compozitul pus de dentist, ceea ce inseamna ca dintele tau cedeaza si ar trebui intervenit cu un pivot si apoi coronita ceramica pe deasupra...

| simonabuburuza44 a răspuns:

Du-te la doctor, din nou...