| slayer678 a întrebat:

Hey! Mie si surorii mele ne este rau pe masina.Si la vara trebuie sa mergem pana in Cehia, dar sunt vreo 12 ore de mers.Anul trecut cand ne-am dus la Roman, a fost 2 ore drumul, dar mai aveam putin si ne dadeam duhul acolo.
Ce pot sa fac ca sa scap de raul de masina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MoTaNNNeL a răspuns:

Man poti sa-ti faci o ocupatie si nu iti va mai fi rau si plus ca va trece timpul mai repede eaiti un pachet de carti si joaca-te cu cineva

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si eu am rau de masina si iau Emetostop. Te simti cam obosita si ametita la destinatie pana te culci dar chiar isi face bine efectul. Eu nu mai am absolut nimic dupa ele. Si evita sa te uiti pe geamurile din parti, ia-ti loc cat mai in fata daca mergeti cu autocaru si priveste pe geamul din fata. de asemenea evita sa citesti sau sa te uiti in telefon. stiu ca suna mega plictisitor, dar poti asculta muzica la casti sau sa vorbesti cu sora ta/oamenii din jur.

| raluk27 a răspuns:

Stati pe rand pe locul din fata, in dreapta. Iar cea care e in spate sa se aseze pe mijloc. O buna metoda pentru raul de masina este sa privesti tot timpul in fata. Lasati un geam deschis foarte putin si faceti pauza dupa fiecare ora de mers. De asemenea, evitati parfumurile si odorizantele de masina foarte aromate. Sunt si niste pastilute la farmacie pentru greata si rau de miscare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culca-te pe drum

| alexandru0sorin a răspuns:

Man poti sa cauti sa iei pastile antigreata. dar daca n-ai poti incerca sa iti distragi atentia si sa iti ocupi gandurile cu ceva, dar nu te uita in jos
uite-te in fata la drum sau in lateral dar unora li se face rau daca se uita in lateral.

| CosmiinTezeu a răspuns:

La fel am si eu probleme dar doar uneori. Raspunsul este anemia happy du te la medic sa iti prescrie ceva sa ai pe parcursul calatoriei.

| DinPlante a răspuns:

La mine functioneaza aceasta bratara https://www.putereaplantelor.ro/......trix.html. De asemenea consum pe drum bomboane cu menta sau cu ghimbir

| AlexandruBGD a răspuns:

Deci, si eu am patit acelasi lucru si am scapat de el.
- Cand te urci in autobuz aseaza-te in ultimul scaun si joaca-te pe telefon in timp ce asculti muzica la casti.
>> Sper sa-mi acorzi funda.