| Anonim261843 a întrebat:

Hey. Nu stiu cum sa le spun parintilor ca am nevoie de ochelari. Ideea este ca niciodata nu gasesc momentul potrivit sau daca il gasesc il mai aman

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu te jena si nu cauta un moment ultra special.Parintii au experienta de viata si nu se vor imbolnavi cand le dai o asemenea veste.Vor fi preocupati sa-ti gaseasca medicul cel mai bun.Calmeaza-te.Ai nevoie de ocheleri, nu ai comis o infractiune.

| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii ca ai nevoie de ochelari? Ai fost la medicul oftalmolog si ti-a prescris ochelari?
Normal ar fi sa le spui parintilor ca trebuie sa mearga la medic cu tine, pentru un control oftalmologic si dupa aceea vezi ce-ti spune medicul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite inchide calculatorul, te duci la ei si le zici sa iti faca o programre la oftalmolog. Niciodata nu pricep frica asta de a spune cuiva ca ai nevoie de ajutor medical.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu inteleg care este problema. Sunt parintii tai. Daca ai o problema de sanatate ar trebui sa fie primii care afla si nu ar trebui sa iti fie rusine de ei. Aceeasi oameni te stergeau la fund cand erai bebelus si te-au dus la doctor cand erai bolnav. Nu este nimic rusions in a purta ochelari si nici nu este o tragedie in asta. Nu trebuie sa ii pregatesti psihic pentru asa ceva. Cand ii prinzi pe amandoi le spui simplu "Mama, tata cred ca am nevoie de ochelari pentru ca...".

| PeFuga a răspuns:

Cere-le ajutorul cand nu vezi clar. Roaga-i sa iti spuna ce scrie la televizor (daca nu vezi la distanta) sau roaga-i sa iti bage ata in ac (daca nu vezi de aproape) sau asa ceva. Cand o sa te intrebe de ce, spune-le ca nu vezi bine. Or sa isi dea seama ca este timpul sa mearga cu tine la medic!

| YellowMoon a răspuns:

Cum ai aflat ca ai nevoie de ochelari? Întreb asta ca să îmi dau seama să îți spun cum să formulezi, ca să îți fie mai usor.

| Coman_Sorinna_1998 a răspuns:

Aici e vorba de tine, si dupa parerea mea, spun ca ar fi normal sa le spui. daca stai asa s ar putea agrava si ar fi rau pentru tine. Nu cred ca parintilor tai le va fi greu sa iti faca un bine

| Anonim261843 explică:

Nu vad la distanta (vad in ceata)