| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani. de cateva luni sunt galben la fata obosesc repede. am facut analiza la treaba mare ieri si mi-a gasit giardia oare de la giardia sunt asa? oare am hepatita sau ceva? sunt speriat rau. eu iau acum tratament pentru giardia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi bine sa urmezi tratamentul asa cum ti-a fost prescris/sa ai o dieta sanatoasa/sa te hidratezi/si dupa terminarea tratamentului vezi cum te prezinti.
Eventual iti poti face si alte analize cum ar fi la urina/sange/ficat.
Stai linistit si nu de panica.
O zi buna si multa sanatatehappy

| Nab223 a răspuns (pentru caramela):

La urina si sange am facut.

| caramela a răspuns (pentru Nab223):

Http://www.armonianaturii.ro/Sanatate/Giardioza-simptome-si-tratament
Nu te alarma ca mai mult rau iti faci :)
O zi buna:)

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai stai asa si mama ta nu zice nimic?
Ai giardia si hepatita A sunt date de conditiilr difitare de igiena.
Daca ti-a gasit giardia, ia tramentul prescris.
Daca odata cu ingalbenirea pielii mai ai si alte simptome, cum ar fi colorarea urinii in brun(ca berea), ar fi bine sa ceri si analize pentru hepatita, sau sa mergi din nou la medic.Ei stiu cel mai bine ce este de facut.

| Dintrebare a răspuns:

Giardia este un parazit intestinal. Adica ai un fel de viermisori in intestin. Din cauza asta te simti slabit si obosit. Daca vei lua tratamentul de la medic o sa te vindeci. Stai linistit, toti copiii au probleme de genul asta. Hepatita nu are de-a face cu ce ai tu, asa ca nu iti face griji

| Nab223 a răspuns (pentru Dintrebare):

Mersiiiiii mult! acum m-am linistit

| Gabielle a răspuns:

Buna Victor, nu am cunostinte medicale dar eu zic sa urmezi tratamentul si sa vezi cum esti dupa. Intre timp fa ce fac toti copiii de varsta ta, tine-te ocupat si nu te gandi prea mult la asta ca stresul nu te ajuta cu nimic. Gandeste-te doar ca esti bine si sanatos si totul va fi ok! Fii pozitiv, gandurile tale iti creeaza realitatea! Sanatate!

| Nab223 a răspuns (pentru Gabielle):

Multumesc! eu sunt speriat de asta.