| Cosminul123 a întrebat:

Hey tpu.am o problema, am 12 ani, 1, 65 m si vreo 80 de kg(cred, zic aproximativ) ultima oara cand m-am cantarit aveam 69 de kg.Problema este ca eu,parca nu ma pot opri din mancat,nu stiu de ce,eu tot incerc, sa nu mai mannc, dar nu pot.
Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca nu te poti controla tu, altcineva din afara nu o sa o faca. deci ar trebui sa te accepti asa cum esti in cazul in care spui ca nu te poti opri.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu ai reusit singur, opate este cazul sa vorbesti cu un nutritionist sau un terapist. Poate fi vorba de o alta problema daca simti nevoia sa mananci incontinuu si nu te poti opri.

| GabrielStn a răspuns:

In primul rand, respecta cele 3 mese principale ale zilei, mai ales micul dejun. In al doilea rand, incearca sa faci cat mai mult sport sa scapi de kg in plus. Nimic nu e usor in viata daca nu iti oferi interesul. Daca ai tragere de inima, dorinta, atunci poti reusi ceva! Ai mai putea sa mergi si la un nutritionist sa vezi ce iti recomanda. Multa bafta!

| marelegeons a răspuns:

Nu mai mica tot fel de prostii. Uite roaga-o pe mama ta sa Îți facă o salata seara la cina o supa ceva ușor. Încearcă sa te duci la sala sau sa te duci sa alergi pe un teren alergi pana numai poți. Dacă vrei cumpqra-ți o bicicleta și plimba-te seara cu ea
Încearcă sa faci cât mai multa mișcare și sa nu uiți sa mănânci sănătos.