| Numar32 a întrebat:

Am o problema... as fi eu mic (14 ani) dar vreau sa ma sinucid! Am o depresie severa. Uitati si de ce:
Sunt in clasa a 8-a. Nimic iesit din comun. Doar urmatorul fapt:
Baietii ma bat, fetele rad de mine, ma fac prost handicapat, sunt batjocorit de toata lumea, din orice poveste spusa la ora de dirigentie, eu ies vinovat (in clasa a 5-a au fost chemati parintii mei la scoala pentru un incident de gradinita, de atunci am o depresie continua) pana si eu ma urasc. Nu am fost in stare sa fac nimic toata viata asta.
Ca sa ma mai calmez, am inceput chitara. Toate bune si frumoase pana s-a trezit un copil de la mine din clasa sa spuna asta: ca eu cant. Gelozia a crescut, si de atunci, sunt barfit, injurat pe la colturi, uneori chiar si batut.
Intrebarea este: Ce pot sa fac ca sa nu ma mai gandesc la sinucidere (singura solutie, in opinia mea, de a rezolva toate problemele)? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mikkhhell a răspuns:

Incearca sa-ti schimbi atitudinea fata de tine, incearca sa nu mai fii pesimist, fii mai optimist, cauta o rezolvare logica la toate problemele pe care le ai, trateaza cu mai multa indiferenta sicanele colegilor tai, nu le mai da apa la moara, nu tine cont de injuraturile si barfele lor, trateazale ca pe un vis urat care o sa treaca in timp, canalizeaza-ti energia spre alte activitati constructive care sa-ti ocupe timpul liber si sa nu mai ai timp sa ai ganduri sumbre, ambitioneazate sa faci cev ca sa le demonstrezi tuturor ca te-au judecat gresit si astfel sa le dai peste nas ca sa nu mai aiba o astfel de atitudine fata de tine si nu in ultimul rand discuta periodic despre problemele tale cu parintii tai sau cu un alt adult in care ai incredere sau chiar cu un psiholog daca ai aceasta posibilitate, chiar si in scris cu un adult daca nu ai alta posibilitate, daca parintii tai nu te asculta sau sunt plecati in alta tara. In mare cam asta este, dar in principal nu te mai gandi la chestii urate, scoateti-le din cap aceste ganduri. Gandeste numai pozitiv, viata trebuie traita si cu bune si cu rele, orice ar fi fiecare secunda trebuie traita, viata este un miracol, in general si trebuie sa te bucuri si sa profiti din plin de acest miracol.

| Numar32 explică (pentru mikkhhell):

Multumesc pentru raspuns foarte mult! Dar nu prea cred ca pot sa le demonstrez asta... Pentru ca, dupa cum vezi, gelozia e mare... Si nu-s pesimist

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu poti sa te gandesti la sinucidere la varsta ta! Faptul ca ai colegi care rad de tine, il poti folosi in avantajul tau, devenind o persoana puternica, ce poate trece peste orice. Nu pune totul la suflet... am mai cunoscut persoane ca in cazul tau si au avut o atitudine nepasatoare fata de colegi, iar acum sunt oameni in toata firea. E vorba doar de un an, apoi va veni liceul, vei schimba colectivitatea si va fi totul bine. Ai toata viata inainte... nu are sens sa te sinucizi pentru o prostie de moment.
Spune-le colegilor ca nu mai canti. In acest timp, tu iti continui pasiunea. E important sa ai un hobby. Implica-te in diverse actiuni din afara scolii, cunoaste oameni noi si fa-ti prieteni. Avand persoane din afara clasei cu care te intelegi si vorbesti, iti vei suporta mai bine colegii.

| Numar32 explică (pentru AdelinaC):

Daca le spun ca nu mai cant, nu ma cred... Ei ma urmaresc pe net sau la orice concurs m-as duce...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa te muti la alta scoala si sa incepi o noua viata acolo! Ti-as zice sa eviti baieti sau sa nu bagi fetele in seama dar nu cred ca ajuta dar cred ca ar fi bine sa te muti la o alta scoala, dar sper ca am ajutat.

| Numar32 explică (pentru anonim_4396):

Tatal meu nu vrea asta. nici mama mea... Dar multumesc pentru sfat! happy

| dani2404 a răspuns (pentru Numar32):

Sa te muti la o alta scoala e greu. Sa ii ignori e si mai greu. Totusi te sfatuiesc sa mai rezisti anul asta si dupa la liceu ai alti colegi, alti profesori.

| Shakaladka a răspuns:

Eu ti-as ruga sa nu bagi in seama si sa continui sa canti.

| Numar32 explică (pentru Shakaladka):

Multumesc pentru sfat! dar e cam greu sanu-i bag in seama...

| Shakaladka a răspuns:

Frate,fii tu insuti...iti mai spun continua sa cinti..muzika e viata.

| Numar32 explică:

Am uitat sa scriu ceva... Din cauza asta, si a depresiei mi-am taiat cateva vene... sad