| dragos9009 a întrebat:

Am o problema cu ochii cred ca sunt miop!
Dar nu stiu sigur adica dimineata ma simt mai bine si seara sau mai incolo dupa-miaza imi simt ochii obositi si rosii si daca tin ochii deschisi fara sa clipesc lacrimez si vad perfect pentru 10 15 secunde!
Stiu ca o sa imi spuneti sa ma duc la medic dar vreau sa stiu daca chiar sunt miop si sunt exercitii pentru a vedea normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgianadeea a răspuns:

Numai un medic iti poate spune sigur ce ai. Daca nu vezi clar la distanta atunci da ai miopie. Eu am miopie de exemplu si am observat acum 2 ani ca nu mai vad foarte clar la tabla si am fost la medic dar pe langa neclaritate la distanta mai am si ochii rosii si obositi si mi-a dat sa ma dau cu niste lacrimi artificiale se numesc lubristil relax care m-au m-ai ajutat si niste vitamine pentru ochi dar asta doar la prescriptia medicului asa ca mereu e bine sa facem un control oftalmologic.

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Nu vezi bine la distanta de la o vreme? Sunt mari sanse sa ai miopie. Ochii rosii + usturimile pot fi de la deshidratare, clipire mai rarifiata.
Mergi la medic pentru un consult!(se face de doua ori pe an, obligatoriu, indiferent ca ai sau nu probleme)

2 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Da, sunt exercitii pentru a vedea normal se numesc ochelari de vedere.