| Petrica123 a întrebat:

Hey,TPU.
Am o problema..de aproape 3 saptamani tot ma doare testiculul stang.Inafara de asta mi sa si marit foarte mult, iar cel drept s-a micsorat...
Ce ar trebui sa fac?
Ar trebui sa-mi fac griji sau este ceva trecator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu crezi ca un medic ti-ar oferi un raspuns pe masura?
Asa ca, nu ezita si consulta medicul de familie si cere o trimitere pentru un control de specialitate.
O zi bunahappy

| slow0 a răspuns:

Salut! Pe mine m-a durut dreptul si mi s-a lasat un pic in jos cam un cm am fost la doctor si dupa ce am luat niste pastile mai m-a durut dupa vreo 6 luni. Am fost la alt doctor si mi-a dat sa cumpar oxacilina (antibioatic) am luat doua cutii, o pastila la 6 ore. Si de atunci n-am mai avut probleme. Bafta!

| Denila123 a răspuns (pentru slow0):

Salut am si eu acceasi problema
ce sfat ami dati

| slow0 a răspuns:

Dar pe tine te doare in fiecare zi?

| Petrica123 explică (pentru slow0):

Da,insa are perioade si cand ma lasa, cand ma ia iar...dar vad ca acum m-a luat taree. Aseara n-am putut dormi aproape deloc... sad

| Petrica123 explică (pentru slow0):

Si la fel ca la tine, mi s-a lasat in jos, insa nu cu un cm.

| slow0 a răspuns:

Eu am 16 ani dar cand m-a durut prima oara m-a durut cam 24 ore in continuu. Nici nu puteam sa dorm. Nici nu puteam sa stau in picoare. Ma dure testiculul dar si un pic mai sus burta la vreo 5 cm mai jos de apendicita. Acum din cate am inteles la tine e mai grav. Si mie mi-e frica de doctori dar ar trebui sa te duci sa nu ti se agraveze. Mie mi-a spus doctorul ca e de la sarituri si ridicat greutati.

| Petrica123 explică (pentru slow0):

Ahaa,pai si eu am 16 ani... exact ca tine ma doare si pe mine,doar ca in partea stanga sad Exact asa e si la mine,daca stau in par linistit nu ma doare, doar cu conditia sa stau cu picioarele putin m-ai departate.
Daca stau in picioare si incept sa merg, ma doare...
Da, azi m-a dutut toata ziua, incontinuu

| slow0 a răspuns:

Nu stiu ce sq zic. Pe mine m-a apucat durere la 8 dimineqta cand eram la scala si nu puteam sa ma ridic dupa scaun. M-am dus la baie si m-am uitat era umflat dar nu testiculul in sine ci "punguta" aceea unde sta el si era un pic rosie. M-a durut doar 24 de ore, adica dimineata cand m-am trezit nu mai ma durea absolut deloc. Si mai m-a apucat odata dupa vreo 6 luni tot brusc dar mai incet. Apoi am luat oxacilina 2 cutii si mi-a trecut. Du-te la un doctor mai bine sa nu se agraveze. Vad ca la tine durerea persista. Cred ca ce am avut eu si ceea ce ai tu se numeste "orhita" e grava este o inflamatie la nivelul unuia sau ambelor testicule. Nu vreau sa te sperii dar ce am citit despre ea e cam grav. Sper sa te duci la doctor si sa te tratezi.

| slow0 a răspuns:

Am mai citit o data intrebarea ta. Ziceai ca celalalt s-a micsorat... La mine nu s-a intamplat asa... La tine e intr-o faza mai avansata. Tu ridici greutati sau executi sarituri?

| SaftaDenis09 a răspuns:

Te duci la doctor de specialitate tu prin marit nu stiu la ce te referi. si celalalt s-a micsorat. normal testicolul stang este mai mare de cel drept. du-te fa un consult