| Lola200228 a întrebat:

Hey TPU.
Am o problema. Vreau sa comenteze cei care au trecut prin asta.
De un timp ma confrunt cu atacuri de panica. Eu nu am vrut sa cred ca am dar am...pentru ca mi s-a spus peste tot in fine.
Noaptea am avut primul meu atac de panica si de atunci mi.e frică să dorm sa nu am din nou. Totul a început cu palpitatii, stare de sufocare si lipsa de aer, amorteli.mi.am cautat tensiunea si pulsul si erau mari de atunci am o obsesie...trebuie neaparat sa mi le caut. Mă panichez când vad ca mi.e mare totul si incep sa plâng. Mi.e frica sa nu am ceva la inima sa mor sau ceva. Mi.e frica ca daca imi bate inima foarte tare, ea se v.a obosii si v.a ceda. Mi.e frica de Moarte. Pana acum nu aveam treaba dar parca sunt nebună. Nu vreau sa merg la psihologi etc pentru ca nu avem asa ceva aici, unde suntem noi
Și dacă avem nu sunt foarte buni...sunt de fatada. Mama mea e se îngrijorează și ea sa nu am ceva cu inima si imi induce si mie aceasta stare. O inteleg...e mama, dar cum sa fac sa scap de atacuri de panica.Mi.e frica sa nu ma apuce pe undeva si sa nu stiu ce sa fac
Am emotii sa mănânc in spatii publice pentru ca simt ca nu pot înghiți mâncarea. Am fost la control pentru tiroida si nu am.nimic. in curând merg si la cardiolog. Mi.am facut si un Ekg(Nu stiu daca am scris bine) si totul a părut normal.
Nu imi pot da seama daca palpitatile sunt de la stres sau de la inima. Mereu cand ma doare ceva mi.e frică să nu fie ceva grav etc.
Acum vreau sa imi răspundeți la următoarele intrebari.:
1. Ce sa fac cand am atacuri de panica?
2.Ati avut si voi probleme ca si mine? Cum le.ati facut fata?
3. Credeti ca palpitatile sunt de la inima sau de la stres?
4.Cum combat stresul?

Sa nu ma credeti nebună. Sau ceva...Ca nu sunt. Vreau doar sa ma liniștesc prin sfaturile voastre. Nu merg la psihologi deci nu spuneti sa merg.
Sper ca mi.ati inteles povestea.
Dau funda.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| zăGhost a răspuns:

Palpitatiile sunt parte din atacul de panica. Gandurile tale precum ''mi-e frica'' "daca mor?'' etc nu fac decat sa alimenteze frica si sa amplifice palpitatiile. Trebuie sa intelegi ca nu poti muri de la atacul de panica. De fapt, el nu produce daune organismului, decat prin simptomele pe care ti le da. Poate aduce, in schimb, daune mai mari pe plan social si personal, daca ai sa eviti sa dormi sau sa iesi afara din casa de frica unui nou atac. Ce sa faci cand apare... distrage-ti atentia, urmareste si numeste in gand obiectele pe care le vezi in camera, sau numara pana la o anumita cifra etc. Ca atacurile sa se rareasca ti-ar folosi sa inveti niste exercitii de relaxare, pe care le poti realiza si cand ai atacul. Cauta pe internet tehnici de respiratie abdominala (respiratia in 3 sau 4 timpi - adica inspiri 4 secunde abdominal, adica umfland burta, nu pieptul...mentii aerul 4 secunde si expiri 4 secunde). Poti incerca si training autogen. La fel, se gaseste pe internet cu videoclipuri.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am avut atacuri de panica in trecut si am scapat doar cu pastile anxiolitice si un antidepresiv dar chiar am scapat cu ele, nu mai fac atacuri de panica deloc.Acum sufar de depresie si anxietate dar asta e altceva.Iti recomand sa mergi la doctorul psihiatru(nu inseamna ca esti nebuna, la acest doctor merg si cei cu depresie si anxietate sau care au diferite fobii, deci e pentru oricine sufera pe ordin psihic /emotionalsi nu poate trece peste).Sau la psiholog daca nu vrei pastile.Nu vad cum ai trece peste fara astea doua variante, de unul singur nu poti.Se si vede.Pana nu ceri ajutor specializat e greu de vindecat fiindca chestiile psihice emotionale, nu se vindeca asa usor si de unul singur.Iti trebuie suport medicamentos si al doilea e cel psihiterapeutic.Eu am scapat de acele atacuri doar cu pastile, dupa vreo 3-4 luni de chinuri in care credeam la fel ca fac infarct dar totul era pe fond psihic.Mai poti incerca sa citesti carti despre psihologie sau motivationale despre frica/anxietate sau sa iei niste suplimente din plante, naturale gen emocalm, sedatif pc, stresclin, nervocalmin etc
Sper sa te faci bine! Chiar daca nu iti prea convine ce am spus sunt solutii verificate si eficiente.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăiește prezentul fi una cu prezentul nu îți mai proiecta mintea către trecut sau viitor și astfel vei scăpa de atacuri de panica și de anxietate ca din câte am citit ai probleme și cu anxietatea. Apucate de alergat sau fa un sport ceva sa nu îți mai fie mintea în trecut sau în viitor sa trăiești doar prezentul. În starea de prezenta orice fel de anxietate dispare, orice fel de nervozitate dispare, orice stare de disconfort dispare. În starea de prezenta nimic din ce înseamnă mental nu poate sa persiste. Ramai în prezent fără ca atenția ta sa plece în imaginație sau în trecut ramai în prezent. Și nu îți mai proiecta imaginația către trecut sau viitor.

| GabyT10 a răspuns:

Am avut atacuri de panica in trecut, recunosc, nu multe vreo doua.Stiu ca le faceam fiindca ma temeam de unele chestii, nu erau de la stres sau inima.Totul tine de psihic si autocontrol in situatii de teama.Cand imi este teama de ceva, ca sa ma calmez si sa evit atacul de panica, iau un Extraveral (acesta l-am luat la sfatul medicului), asta numai in situatii cand simt ca nu mai rezist.Cu toate ca nu-ti doresti sa mergi la medicul psiholog, macar mergi la medicul de familie.Medicul de familie iti va prescrie un calmant pe care sa-l iei in momentul cand simti ca ai atacul de panica.Nu e de gluma cu aceste atacuri.Degeaba ti-as spune eu, calmeaza-te, inima nu va ceda ca ai un puls marit sau tensiunea un pic crescuta, clar nu vei putea sa te controlezi fara ajutorul unui medic.Eu ti-am povestit un pic din ce am facut sa scap, multumesc Bunului Dumnezeu de vreo 9-10 ani nu am mai avut asa ceva, desigur si familia m-a ajutat foarte mult (inclusiv animalutele mele de companie). Sper sa scapi si tu de aceste atacuri.Multa sanatate iti doresc.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Bună! 1.Cand ai atacuri de panica trebuie sa te relaxezi, respirand corect, inspirat si expirat.
2.Am avut atacuri de panica si le*am facut fata relaxandu-ma, respirand corect, eliberandu*mi mintea de toate in momentul respectiv spunadu mi ca trebuie sa fiu calm
3.Palpitatiile sunt de la inima (iar pentru acestea trebuie sa faci un control la un cardiolog neaparat)
4.Stresul il poti combate respirand corect, relaxandu te, si te poti uita la un film de comedie, la videoclipuri amuzante.

Sper ca ti am fost de folos! Sanatate!

| KLLO a răspuns:

Consuma ceai de coji de mere inainte de culcare, este leac natural pe anxietate. Si nu mai manca zahar, mananca cat mai putin zahar posibil si catmai putina paine

| Marian087 a răspuns:

Iti arat printr-un video de 5 min facut de mine pas cu pas cum sa scapi de palpitaii si stari de panica renuntand la 5 lucruri care te afecteaza zi de zi fara sa iti dai seama.Am avut 4 ani de suferinta si de 3 ani nu mai am nimic, sunt din nou un om normal, fericit si perfect functional.https://youtu.be/svg7caPXxHo