| Pufoshenia a întrebat:

am si eu o intrebare care multi o au. Din cauza pcului nu vad bine la tv nu vad scrisul bine ce sa fac sa imi fac vederea inapoi fara sa port ochelari (fundita) mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Vederea inapoi nu ti-o poti face, dar poti stagna deteriorarea vederii. stai mai departe de monitor, aprinde in spatele lui o lumina slaba, nu mai sta cu orele cu ochii lipiti de ecran (la 2 ore ia o pauza si uita-te pe geam, in departare). si obligatoriu mergi la un control oftalmologic.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singura solutie de a oprie agravarea problemei este sa porti ochelari. daca nu o vei face, defectul se va agrava foarte mult si vei ajunge sa porti lentile groase, gen funduri de sifon. Si foarte important: nu sta mai mult de 30 de minute pe zi, insumat TV+PC.

| missReckless a răspuns:

Fără să mergi la oftalmolog, nu prea ai cum să-ţi repari vederea, însă poţi să îţi ajuţi un pic ochii dacă bei ceai de afine sau mănânci afine şi iei din când în când nişte Mirtilene Puro.
Totuşi, mergi la doctor! El e singurul care ştie ce să-ţi recomande.

Răspuns utilizator avertizat