| Panteraa a întrebat:

Am unele perioade cand ma doare in spate, mai jos de gat in partea stanga, pe unde se simte un os sau coasta, ce o fi pe acolo. Nu le am cu biologia laughing Stiti ce ar putea fi pe acolo? Din cate stiu eu nu cred ca e un organ important. Mama a spus ca e de la dormitul rau, dar mi se intampla des sa ma doara exact in zona aia. Un sfat ceva? Parca nici nu as vrea sa merg la doctor sa dau bani degeaba pe raze si mai stiu eu ce in caz ca nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Coasta" aia se numeste omoplat. Durerea poate fi data de structurile osoase, articulatii, muschi, nervi sau o combinatie a acestora. In cazul in care durerea de omoplat nu este foarte intensa, iar cauzele sunt cel mai probabil date de o activitate fizica, de multe ori ajuta aplicarea unor comprese cu apa rece si utilizarea medicatiei de larg uz, de exemplu antialgice sau antiinflamatoare (ceva creme). Daca durerea de omoplat nu dispare, daca durerea de umar se accentueaza, daca se observa instabilitate la nivelul articulatiei, daca apar fenomene inflamatorii sau simptomele progreseaza rapid, este necesar consultul unui medic. Daca durerea de omoplat a aparut in timpul unui traumatism, daca este cronica si nu cedeaza la auto-ingrijire, daca apare rigiditate la nivelul articulatiei, acestea sunt semne de necessitate a unui consult.
Nu e genul de durere ca si febra musculara sau ceva simplu. E ceva serios. Stiu ca nu vrei, dar e necesar sa mergi la un medic.

Multa sanatate!

| MedionTcO a răspuns:

Nu dai bani degeaba.Te duci la urgente.Si spui ca ai o durere de cate zile o ai tu.NU o sa platesti nimic daca doctorul constata ca este ceva grav.