| MădălinaDinu a întrebat:

Azi mi-am dat seama ca mi-au aparut 4 alunite pe gat: 3 pe o parte si una in cealalta parte. Alunita din partea dreapta, credeam ca e un cos si am incercat s-o rup, apoi vazand ca nu se rupe am inceput sa cred ca e capusa x.x. Apoi mi-am dat seama ca e alunita. din-alea mici dar iesite in afara si subtirele... Nu m-a usturat, si nici nu mi-a curs sange; n-am simtit nici-o durere. Mi-am rupt alunita? Ce sa fac? Ce fel de aluntite sunt astea? E normal sa-mi apara? Am 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AnonimaXDD a răspuns:

E destul de normal.
Trebuie sa te consulte un dermatolog in maxim 2-3 zile de la incident, aceasta fiind considerata o urgenta medicala. Daca resturile leziunii nu sunt indepartate chirurgical in scurt timp de la rupere, riscati sa dezvoltati cancer, indiferent de natura alunitei respective. Medicii spun ca numarul cazurilor de melanom (cancer de piele) din acest motiv a crescut, din cauza intarzierii cu care oamenii se prezinta la spital. Mai ales in cazul alunitelor situate in zone unde sunt expuse traumatizarii repetate, este indicata excizarea. In momentul in care ti-ai rupt alunita, nu intra- in panica si nu aplica creme, pentru ca exista riscul sa faci o alergie. Cel mult, dezinfecteaza rana cu substante antiseptice (spirt, rivanol, betadine) si aplica un pansament pana ajungi la control, mai ales daca sangereaza.