Întrebare recomandată | vardolnicusor a întrebat:

...Cititul cartilor pe internet dauneaza ochilor la fel ca cititul cartilor in realitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| butterflyone a răspuns:

Monitorul solicita mai mult ochii decat cititul cartilor, insa ambele, folosite in mod excesiv, pot cauza deficiente de vedere.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cititul nu dauneaza ochilor daca se realizeaza in conditii de igiena oftalmologica:lumina, pozitie, numar de ore.Cu cat este mai folosit, cu atat ochiul devine mai performant.Numai medicul poate recomanda pentru o perioada intreruperea lecturii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca citesti la lumina artificiala dauneaza la fel ca si pe calculator (monitor).

| PedoBarbie a răspuns:

Normal. Cititul poate provoca o boală gravă numită ''inteligenţă''. Renunţă la citit.

| Rakanishuu a răspuns:

Cam da. Dacă exagerezi, ambele cazuri pot dăuna ochilor.

| trixiiie a răspuns:

De fapt, cititul cărților în realitate nu afectează chiar așa de rău... Monitorul, în schimb, da, pentru că radiază. Sunt recomandate pauze de 10-15 minute după fiecare oră petrecută la pc (la fel ca la școală), pentru relaxarea ochilor.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Ambele, dar mai mult cititul pe internet

| RiZeRy a răspuns:

Dupa mine nu.Nu stiu cine ti-a spus prostia asta.Cand mai intrii pe mess?big grin

| Anitta97 a răspuns:

Da! Deoarece este lumina puternica si iti soliciti vederea mai mult! happy

| parvuconst a răspuns:

Mult mai mult, deoarece lumina este artificiala.

| IFAA a răspuns:

Daaa...dar cititul in realitate nu dauneza chiar asa de tare.

| MayaPhoenix a răspuns:

Dupa mine. cred ca da

| WetDreamAlina a răspuns:

Este mult mai sanatos sa citesti din carti si nu din fata pc-ului

| Dianaall a răspuns:

Da.

| Mc_Mario_1980 a răspuns:

Nu conteaza, important este sa citesti.