| nikolles a întrebat:

Corpul meu arde prea repede grăsimile de aceea sunt foarte slabă, am 1, 65 și 43 kg, menționez că și tatăl meu e slab! Știți vreun mod de a mă îngrășa măcar 3 kg? Vă rog să mă ajutați!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eudoareuu a răspuns:

1. Mananca sanatos si diversificat
Evident, ca sa te ingrasi, trebuie sa incepi sa mananci! Regula de baza insa este sa-ti depasesti necesarul zilnic de calorii cu minimum 500 kcal/zi. Ca sa reusesti acest lucru, mananca de 5-6 ori pe zi, combina proteinele cu carbohidratii si bea multa apa! Alimentele calorice pe care te poti baza sunt cartofii, orezul, porumbul, pastele, fructele uscate si pestele oceanic.

2. Ia suplimente alimentare
Daca nu reusesti sa consumi destul de multe proteine (care te ajuta sa-ti dezvolti musculatura si sa te ingrasi sanatos), poti lua niste suplimente nutritive, in paralel cu alimentatia bogata.

3. Fa sport
Ca sa nu te pricopsesti cu burtica, celulita si aripioare, modeleaza-ti silueta in timp ce te ingrasi, cu ajutorul sportului. Fitness-ul este cel mai potrivit in acest caz, dar si inotul, plimbarile si gimnastica te pot ajuta. Acestea iti stimuleaza apetitul si cresterea masei musculare.

4. Dormi suficient
Ca sa „cresti mare" si ca sa-ti dezvolti armonios musculatura, trebuie sa fii relaxata si odihnita. Asa ca, macar pe perioada curei de ingrasare, culca-te la ore regulate si dormi minimum 7 ore pe zi.

4 răspunsuri:
| saidkique a răspuns:

Zahar. Prajeli. Carbohidrati. Reteta ingrasarii. Totusi recomand sa intrebi un specialist.

| minrest a răspuns (pentru saidkique):

Ai zis, intr-adevar, sa intrebe un specialist, te-ai acoperit binisor cu asta, dar tu cum poti sa gandesti ca aceleasi lucruri care au efectul secundar nedorit de a duce la acumularea de tesut adipos te pot ajuta sa nu pierzi albumina?

| minrest a răspuns:

Trebuie sa manaci alimente usor digerabile, care contin proteine de calitate superioara si cat mai sanatoase: Oua fierte moi, hering, macrou, branza dulce, carne la gratar. Daca nu merge sau deja faci asta, consulta un medic.

| isaoana123 a răspuns:

Mănâncă seara!