| daniellllaaaa a întrebat:

Daca am 14 ani, am voie sa fac exercitii fizice cu greutati de 6 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Da, ai voie doar sa nu ridici deasupra capului.

| Happyjump a răspuns:

Da

| FineBroAndy a răspuns:

Atâta timp cât nu lucrezi la spate, da.Altfel creşterea îţi va fi afectată.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Serios? Daca face spate afecteaza cresterea?

poti argumenta o asemenea idiotenie?

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Da,un prieten a păţit-o.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Inaltimea e determinata GENETIC, nu conteaza ce exercitii faci tu, s-a demonstrat stiintific.

Prietenul tau ar fi crescut EXACT LA FEL.

Eu m-am antrenat de la 16 ani, ridicam deasupra capului, faceam genuflexiuni cu 80 kg pe coloana, etc. si am mai crescut lejer peste 10 cm.

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Exerciţiile te opresc din creştere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Repeti ca o MOARA STRICATA.

Arata-mi un singur STUDIU STIINTIFIC care sustine prostia asta.

Apoi imi explici de ce eu am crescut 12 cm facand TOATE TIPURILE de exercitii.

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă le-ai făcut pe toate înseamnă că arăţi ca Scwharzenegger.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Nu chiar.

Arnold manca 5 kg de carne pe zi + injectii cu steroizi.

Eu nu ma injectez ( si nu o sa ma injectez NICIODATA ) si mananc maxim 1 kg de carne intr-o zi... dar am crescut suficient cat sa pot face tractiuni cu 40 kg legate de mine la o greutate de 90 kg.

Citeste si asta :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Citez : "Acum, ca sa ai si confirmarea oficiala ca antrenamentul cu greutati nu afecteaza cresterea in inaltime, uite un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie, din numarul din Iunie, 2001"

Deci, dovezi stiintifice, nu "vorbe".

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Apropo. Arnold a facut sala de la 14 ani, chiar exercitii deasupra capului sau care ii apasa pe coloana.

SI a ajuns la 1.92 inaltime, i se spunea "stejarul austriac".

Deci termina cu aberatii de genul "sala opreste cresterea", astea sunt doar MITURI SI POVESTI.

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine domnule, gata, am înţeles, dacă voiam biografia lui Arnold mă uitam pe Wikipedia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Nu inveti nimic din WIKI.

Eu l-am studiat pe Arnold la fiecare concurs Mr Olympia ( ce a mancat, cat a dormit, cat s-a antrenat, etc. ).

Lasa wiki, ca sa inveti ceva de la un sportiv, trebuie sa-l studiezi ANI DE ZILE, ore in sir.

Altfel, nu inveti nimic si ramai un COPIL FIRAV care abereaza ca "exercitiile opresc cresterea".

| FineBroAndy a răspuns (pentru Cosmin86):

Să înţeleg că ţi-am răpit din timpul în care trebuia să îl studiezi pe Arnold? Cred că nici el nu ştie atâtea despre el câte ştii tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Nu doar pe Arnold, ci corpul uman in general, inclusiv carti de anatomie.

Ca sa poti sa te dezvolti natural ( gen sa ai forta sa dai de pamant cu unu de 3 ori cat tine la propriu sau sa tragi o masina cu 4 oameni in ea ) trebuie sa cunosti foarte bine corpul uman.

Răspuns utilizator avertizat
| SadBlackAngel a răspuns:

Da ai voie