| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU... Intrebarea mea este cam ciudata, dar o sa spun direct: Ma doare limba! Serios.De ieri dimineata, ma durea partea din spate a limbi, toata zona. Nu puteam nici sa mananc, nici sa vorbesc, nici nimic. Ma durea prea tare cand inghiteam ( Pentru ca imi folosesc si limba cand inghit, adica mi-o incordez putin, ca orice alt om normal) Am luat strepsils, de toate, dar fara niciun efect...

Am zis ca pana maine imi trece, asa ca m-am culcat, dar in dimineata asta, cand inghit, ma doare INSUPORTABIL DE RAU partea dreapta a limbii, dar nu toata partea dreapta, ci doar in spate. Adica un sfert din toata limba. Si cealalta parte ma doare, dar nici nu mai simt durerea aceea, e mult prea puternica aceasta durere...

Acum intrebarea e: Ati mai patit si voi asa ceva? sau stiti pe cineva care a patit asta? Rog seriozitate... Nu mai stiu ce sa fac. Pe net nu gasesc nimic despre durerea limbii (nu usturimea, sau altceva). Mentionez ca si luni, si azi am stat acasa, am facut temperatura maxim 37, 8. Am vorbit si cu mama, azi ne ducem la doctorita de familie, dar pana atunci nu stiu ce sa fac! spuneti-mi va rog niste metode de inghitit mai rar sau ceva, pentru ca eu nu mai suport durerea asta...

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut ai pe limbă o aftă, mergi la farmacie si cere glicerină boraxata cu stamicină, si pui pe un betisor cu vată si te dai pe toata limba pina aproape de git, nu trebuie să iei strepsils intrucit nu te doare in git, ci ai facut o aftă din stomac este o infectie si aceea trece cu ce ti am zis, asa pătesc si eu si glicerina boraxata cu stamicină, ajută. Sănătate multă esti fată sau băiat? ce virstă ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Baiat, 13 ani tongue Si mersi mult happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, cu plăcere, ori te ai ars la limbă cu ceva fierbinte, ceai, lapte, ciorbă sau ce servesti tu de obicei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi pentru fundă, si insanatosire grabnică.