| Zazy a întrebat:

Heyaaa.
Deci, rog seriozitate.

Ma jucam cu fratele meu laughing si nu știu cum, m-a zgâriat rău de tot, încât mi-a rupt o aluniță.
Mă doare extreem de tare partea aia in care mi-a fost smulsă alunița, si mi-e puțin frică.
Se poate intampla ceva dacă mi-a smuls-o cu putere?
Mi-a curs sânge, și doare ingrozitor. Locul ăla arată oribil.

Nu glumesc absolut deloc, vorbesc foarte serios. -.-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Orice alunita se poate transforma in cancer, mai ales in cazul celor rupte. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog sa vada daca ai nevoie de operatie. Este posibil sa te sfatuiasca sa astepti putin pana se vindeca si sa vada cum creste.

Totusi pana atunci, dezinfecteaza rana si pune un pansament peste. Ai grija sa nu se infecteze si incearca sa o lasi sa se vindece cat mai repede.

| 400B a răspuns:

Trebuie tratata rapid, vorbeste serios cu parintii tai, sa nu iti fie frica/rusine ( zic asta pentru ca mai sunt persoane de genu'). Poti avea probleme destul de grave daca treci cu vederea peste asa ceva.

| belfast12 a răspuns:

Cand iti rupi o alunita este o posibilitate destul de mare sa faci cancer (nu glumesc). Ar trebuii sa te duci la un medic sa te consulteze.

| Nicolee33 a răspuns:

Du-te imediat la un medic ...este posibil să faci cancer