| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Cine a folosit alli pentru slabit, spuneti-mi si mie daca au dat rezultate. Sau spuneti-mi alte capsule de slabit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Concluzia Agentiei Europene a Medicamentului, in urma rezultatelor studiilor clinice, a fost ca Alli (substanta activa Orlistata) nu este eficient decat la pacientii cu un indice de masa corporala egal sau mai mare de 28 (adica la cei foarte grasi), care pot slabi cam 4, 8 kg intr-un an, ca urmare a folosirii medicamentului, asociat cu exercitii fizice si dieta.

Uite textul efectiv de pe site-ul EMEA (Agentia Europeana a Medicamentului):

Ce beneficii a prezentat Alli pe parcursul studiilor?

Alli a fost mai eficace decât placebo în reducerea greutăţii la pacienţii cu un IMC de 28 kg/m2 sau mai mare. În cele două studii pe pacienţi cu un IMC de 28 kg/m2 sau mai mare, s-a constatat că pacienţii care au luat Alli 60 mg au slăbit în medie 4, 8 kg după un an, faţă de 2, 3 kg în cazul pacienţilor care au
luat placebo.

Studiul privind Alli pe pacienţii cu un IMC situat între 25 şi 28 kg/m2 nu a demonstrat un grad de reducere a greutăţii care să fie important pentru pacienţi.

Poti vedea tot raportul destinat publicului aici: http://www.ema.europa.eu/......024115.pdf

1 răspuns:
| Ely3 a răspuns:

Pentru a slabi nu in niciun caz nu trebuie sa iei pastile straight face. crede-ma ca iti spun din tot sufletul.
Cel mai bine este sa mergi la un medic :*. Funda?