| ToxicG a întrebat:

Hi guys,am o problema. Nu pot sa dorm, adica adorm... si apoi ma trezesc si iar adorm si iar ma trezesc. si nu reusesc sa ma odihnesc deloc.
Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Incearca sa gasesti cauza acestui program neregulat. O metoda ar fi sa ramai treaz pana devii,, mort de oboseala'' si mai apoi somnul nu iti va fi perturbat.

9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Insomnia are o cauza, esti prea stresat, ai stat mult la televizor ori la calculator si atunci exista doar o oboseala intelectuala, care poate deregla somnul. Poti sa faci seara inainte de culcare o plimbare, care sa te pregateasca de somn, sa induca o oboseala fiziologica.
Incearca sa bei seara inainte de culcare o cana de lapte, in care ai pus o lingurita de miere de albina.
Se poate de asemenea bea un ceai sedativ care se gaseste la magazinele bio ori la farmacie poti lua, un preparat din plante numit EXODERYL, care se da fara reteta si costa in jur de 10-11 lei. Poti lua o tableta seara cu o ora inainte de culcare, vei avea un somn adihnitor. De asemenea, se gaseste la magazinele bio MELATONINA, care este ieftina si este tot un produs natural, se ia tot inainte de culcare cu cca o ora, incearca sa vezi ce te va ajuta.
Un Gand bun si un An Nou, cu multa sanatate si multe impliniri.

| mgtow a răspuns:

Exista infuzii (ceai) pentru dormit cauta prin mall si cumparal pe ala care e cel mai scump pentru ca te va adormi indarat.

| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceva frumos inainte sa faci activitati placute, sa bei ceai cald de tei cu miere, lapte cald cu miere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insomnia!
Incearca sa nu mai fi stresat, sa nu te mai gandesti la lucrurile care te marunta cand dormi.
Gandeste-te la o plaja din Miami sau un peisaj din Austria etc.
Nu incerca somnifere pentru ca sunt niste porcarii. Succes!

| HaKa93 a răspuns:

Daca e ceva mai serios, cumpara de la farmacie pastile pentru somn, erau unele care au efect ca somniferele, da nu mai stiu cum le zice, stiu doar ca m-au ajutat foarte mult si am fost multumit

| CoL00SaL a răspuns:

Teoretic problema ta ete ca te gandesti prea mult.
Incearca sa nu te mai gandesti la nimic.

| florynmondialul a răspuns:

Fa efort fizic si dupa aia sa vezi cum ai sa dormi gen 50 flotari

| SLS a răspuns:

Incearca cand vrei sa adormi sa nu te gandesti la nimic si nu dormi ziua altfel nu poti dormi noaptea.

| ElenaIsabella02 a răspuns:

Insomnia!
Incearca sa nu mai fi stresat, sa nu te mai gandesti la lucrurile care te marunta cand dormi.
Gandeste-te la o plaja din Miami sau un peisaj din Austria etc.
Nu incerca somnifere pentru ca sunt niste porcarii. Succes!