| paulacarry a întrebat:

Hi. Plz help. Bunica mea se simte cam rau, a fost cam acum un an la doctor, internata, si-a facut multe analize si a luat tratament si a fost ok, dar de putin timp a racit si o doare tare capul, acum i-a trecut raceala dar tot o doare capul foarte tare si are tensiunea mica foarte mare, ia acel medicament sub limba pentru tensiune dar tot nu ii scade. Ce ar trebui sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Acel medicament care-l ia sub limba cred ca este nitroglicerina si este pentru valori marite ale tensiunii arteriale.
Pana la urma are tensiunea marita sau mica? Din ce ai spus tu ca o are mica si tot nu ii scade.
Daca ai gresit, se mai intampla, nu voi critica asta, mergeti la urgenta, pentru ca daca tensiunea arteriala nu scade la administrea unei tablete de nitroglicerina sublinguale nu este un semn bun. Nu e cazul sa chemati salvarea dar mergeti pe cat posibil de repede la unitatea de primiri urgente.

2 răspunsuri:
| sensualus a răspuns:

Ar fi cazul sa intrebi la farmacia de garda

| meoww a răspuns:

Pai daca o fost racita o avut un virus de raceala si la persoane mai in varsta se poate transforma in altceva.
Sfatul meu : nu mai cauta solutia online si suna-ti medicul de familie sau mergi la urgenta cu ea! Bunica ta nu mai e la fel de tanara deci mai bine sa nu risti.
Toate cele bune! Bafta! Funda? big grin