| Xlove64 a întrebat:

Hi :X
Deci...Eu am miopie (dioptriile -05 si -25 )
Doctorul mi-a zis cica sa port 3 luni ochelari si sa ma duc inapoi la control ca sa`si dea seama ce fel de miopie am (daca e miopie de studiu sau daca e celalalt fel de miopiestraight face)
Asa ca intrebarea mea este : Pot purta lentile de contact in locul ochelarilor?
Dau FUnda pentru cel mai bun raspuns...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Poti sa porti. nu sunt periculoase atata timp cat pastrezi igiena lentilelor si le schimbi o data la 3 luni.

| UnZambetTeRog a răspuns:

Si eu port ochelari. am dioptrie de 1 si 1. 25. Si eu vreau sa imi iau lentile insa parintii spun ca sunt periculoase. La tine trebuie sa porti putin asa ca nu ar avea rost happylove struck.
Si mai ales daca iti sta bine cu ochelari.winking
Sper ca te-am lamurit. :* pup

| Raul4825 a răspuns:

Eu zic sa nu porti niciun fel de lentile. Ca mai rau iti fac. Incearca metoda naturala. E cea mai buna! Nu degeaba e la moda. Vederea se poate imbunatati natural prin exercitii oculare, adica exercitii de relaxare si antrenare a ochilor, dar si prin anumite metode si tehnici precum si printr-o alimentatie sanatoasa. Din cate stiu eu, este un site despre asa ceva. Incearca linkul asta: http://vedereperfecta.com