| SaveTheNature a întrebat:

Iau un tratament foarte dur cu antibiotice. Acum ma doare capul foarte tare. O fi de la antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, nu ar trebui sa-ti dea dureri de cap, dar nu e imposibil. Totusi, daca acestae persista mai mult de 3 zile, mergi la medicul de familie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii despre tipul/denumirea medicamentelor folosite...

E posibil ca durerea de cap să reprezinte un efect advers de la aceste antibiotice - vezi Prospectul.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Tot ce e posibil, încearcă să te odihnești mai mult și să bei lichide în felul acesta mai elimini din el.

| DraudeS a răspuns:

Tot ce este posibil. Faci ce faci, doar sa nu opresti tratamentul medicamentos. Ia un Antinevralgic sau un Nurofen. Daca durerea persista in urmatoarele 48 de ore, du-te la un control medical.

Sanatate!

| JASMYNA88 a răspuns:

Antibioticele au tot felul de reactii adverse. dar antibiotic ma gandesc ca iei din cauze serioase, deci poate chiar problema pentru care le iei cauzeaza durerile de cap. pentru antiobiotice mereu zic sa se in paralele pansament gastric, omez, linex, etc. ia ceva de dureri de cap sau linisteste-te, fa o baie relaxanta, poate iti trece.

| ssaabbiinn a răspuns:

Da!