| LiveTheMoments a întrebat:

Ieri m-am ars cu ondulator un pic mai sus de cot(stiu, o prostie) pe o suprafata da aproximativ 2 cm unde s-a facut o besica care s-a spart. Acu intrebarea mea este:voi ramane cu cicatrice toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil, depinde in ce masura s-a ars si cum se mai poate regenera.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ramane pe viata, usor-usor isi schimba culoarea devenind alba si apoi nu se mai vede.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde cat de adanca a fost arsura. Eu la un moment dat m-am ars cu fierul de calcat si am avut o cicatrice care m-a tinut aproximativ doi ani, dar acum vad ca nu se mai vede.

| Clorox a răspuns:

Da, si eu m-am ars cu placa de indreptat... Iti ramane pe viata! laughing

| LiveTheMoments explică (pentru Clorox):

Oricum nu m-ar deranja sa raman cu o astfel de cicatrice fiindca din punctul meu de vedere arata interesant...Ce-i drept imi plac semnele de buna purtare!
Te-ai ars pe o suprafata mare?

| Clorox a răspuns (pentru LiveTheMoments):

Nu chiar, ai dreptate, sunt super, adica ajungi sa te obisnuiesti cu ele, m-am mai ars cu capacul de la tigaie, nu stiu cum dracu am facut si mi-a venit cadrul metalic pe mana, s-a intamplat acum 7 ani si tot asa a ramas...

| LiveTheMoments explică (pentru Clorox):

Doamne da sa ramana acolo... sa mai vada lumea ce cuminte sunt!

| DeathOfDreams a răspuns:

M-am ars și eu de câteva ori cu placa, pe o suprafață de câțiva cm.
A rămas un semn destul de urât câteva zile, dar încet, s-a vindecat.
Nu am nicio cicatrice vizibilă.

Și totuși, depinde cât de tare te-ai ars, poate îți va rămâne o cicatrice albă.

| simulare a răspuns:

Depinde si de piele sa zic asa, eu m-am ars pe deget si mi-a trecut (Am pus mana pe manerul unei cani de pe aragaz )

| ZeyHoran18 a răspuns:

Daca nu pui mana si nu intra praf sau ceva de gen nu va ramane

| BogdanMariaAndreea a răspuns:

În unele cazuri, când arsura a afectat o porţiune mică de piele şi nu a ajuns în profunzime, este foarte posibil ca vindecarea să nu lase nici un fel de urme. Din păcate, apariţia cicatricilor este programată genetic, astfel încât dacă avem această predispoziţie, le facem chiar şi în pofida tratamentului.
Cea mai eficientă metodă pentru tratarea şi prevenirea cicatricilor keloide este aplicarea de topice pe suprafaţa traumatizată. Dintre acestea, cele mai bune au în compoziţie silicon (Cimeosil, Dermatix sau alte substanţe active, cum ar fi Contratubex).
Altă măsură cu efecte benefice este presoterapia, care presupune purtarea unui dispozitiv compresiv adaptat specific zonei afectate: de exemplu, mănuşi compresive speciale pentru arsuri la mână. Foarte eficient în tratamentul cicatricelor keloide este şi Tramcinolon. Acetatul injectat repetat, direct în cicatrice. Din păcate, acesta este foarte greu, dacă nu chiar imposibil de găsit la noi în ţară. Excizia chirurgicală este eficientă în 50-60% din cazuri şi obligatoriu combinată cu una sau mai multe dintre metodele de mai sus. Alte metode de prevenire sau tratare a cicatricilor inestetice ar mai fi radioterapia sau crioterapia, dar eficienţa lor nu este demonstrata cert.