| anonim_4396 a întrebat:

Ii rau pentru sanatatea ta daca mananci 3 fidele de prepare rapida zilnic timp de 2 saptamani?
Am citit pe net ca poti sa ai boli de inima daca mananci din astea zilnic, e adevarat? Sunt si alte riscuri?
Fa rog sa fiti seriosi despre aceasta intrebare.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt foarte periculoase. In primul rand sunt hipercalorice, practic 3 pachete cred ca asigura tot necesarul caloric pe o zi, dar cu calorii de proasta calitate (amidon si chimicale). Sunt, de asemenea, foarte sarate. daca te uiti pe ambalaj, vei vedea ca un pachet asigura necesarul de sare pe doua zile, practic ar trebui, daca mananci un pachet, sa mananci complet nesarat in ziua respectiva si minim alte doua zile. Altfel, risti hipertensiune arterial si probleme cu rinchii. In plus, contin foarte multe substante cancerigene, care se acumuleaza in oraganism.
E sanatos sa nu le consumi niciodata. Totusi, daca nu te poti abtine, una sau doua pachete pe an sunt arhisuficiente, insotite de foarte multe fructe si legume si o dieta cat mai saraca in sare in zilele respective si cateva zile dupa aceea

2 răspunsuri:
| FaraNume77 a răspuns:

Normal ca nu sunt sanatoase.

| gregoire a răspuns:

Fidele...cred ca te referi la supa instant. Nu, nu este sanatos sa consumi doar asta deoarece sunt foarte sarace in nutrienti necesari corpului tau. Si acele arome sunt periculoase deoarece contin in cantitati importante Mono-Glutamat de Sodiu care este foarte periculos pentru sanatate. Sa mananci o data, de pofta zic ca nu e nimic, dar sa mananci 2 saptamani...ai grija.