| anonim_4396 a întrebat:

Imi amintesc ca la inceput erau spray-uri anti insecte care aveau pulverizator mic si fara miros frumos adaugat. Problema e ca iti ramanea urme de spray pe degetul cu care a faceai actiunea. Bine ca producatorii s-au gandit la un design mai bun. Cat despre mirosul frumos adaugat, mascheaza doar toxitatea substantei pulverizate. Nu inseamna ca spray-urile anti insecte nu sunt toxice pentru om, nu? La fel si cu celelalte produse folosite pentru a omora insectele. Stiti o solutie mai buna pentru a scapa de mustele care intra in incaperi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Toate spray-urile sunt toxice, chiar si cele pe care le folosesti sa mirosi frumos cand nu te speli. Pui plase de insecte la ferestre si dacai stai la casa, pui plasa la usa. Pentru muste se mai gasesc niste benzi cu lipici pe care le agati undeva pe tavan sau unde poti si se lipesc mustele de ele.

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Și eu obișnuiam sa folosesc într-un timp astfel de spray-uri, dar am renunțat. Poți încerca spray-uri repellente pe baza de uleiuri naturale. Sunt anumite plante (lavanda, menta, cimbru etc) care conțin niște uleiuri volatile. Insectelor nu le plac și stau la distanta. Dacă aplici astfel de uleiuri pe tine sunt mari șanse sa te ocolească muștele și țânțarii. În același timp, îți hidrateaza pielea și miros frumos. Sigur, exista și posibilitatea sa fi alergic/a la unele mirosuri, ingrediente, sau sa nu-ți placa mirosul, sau sunt chiar unele insecte care mai apar uneori, chiar dacă se folosesc uleiurile (eu am întâlnit foarte, foarte rar). Sunt diverse site-uri/magazine care prepara sapunuri, creme naturale, acolo vei găsi și aceste repellente. Mult succes!

| GabyT10 a răspuns:

Eu sunt alergica la aceste spray-uri, am plase de tantari la geamuri/la usa si folosesc metoda clasica, paleta pentru muste.Ca o mica gluma, am si un ajutor de nadejde, o catelusa...un metis de Jack Russell, le alearga pana le prinde happy.Am auzit ca floarea de muscata tine mustele la distanta happy.