| songokussj5 a întrebat:

Imi e rusine sa zic, dar cum pot sa scap de ouale de paduchi(lindini).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Gasesti la farmacie spray Paranix, e un pic cam scump, 45 lei, dar merita. Distruge si ouale si paduchii si se desprind de pe firul de par usor.Foloseste-l dupa indicatiile de pe prospect.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pune pe cineva sa te curete in cap, ouale chiar daca mor, nu cad de pe firul de par

| Felys a răspuns:

Sunt solutii la farmacie pentru asa ceva,dar pe vremuri lumea se dadea cu gaz,oricum ar fi nu ai de ce sa te rusinezi,crede-ma ca asta nu e o boala rusinoasa,in find sunt si lindinii niste fiinte,precum mustele care sar peste tot,se intampla, nu vad nimic jenant, eu asta vara ma umplusem de purici de la catel, ei si ce, am dat cu insecticid si am scapat de purici

| viotedy a răspuns:

E un sampon la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt fel şi fel de soluţii speciale, le găseşti în farmacii.
http://topremediinaturale.blogspot.ro/2012/09/cum-scapam-de-paduchi.html
Te pup!

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| Saammyyy a răspuns:

Pai cred ca cel mai potrivit ar fi sampon, o crema sau o lotiune (Paranix sau Nitifor) cel mai bine ar fi cu medicamente. cele pe cale naturale pot sa nu le distruga complet.