| just4you_6809 a întrebat:

Imi ie-s de la un timp cosuri din alea cu puroi...si ma enerveaza daca le sparg peste 2 zile apare 1 in alta parte si tot asa... Ce pot sa face sa nu mai am cosuri cu puroi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fie un streptococ, mergi la medicul dermatolog, cu trimitere de la medicul de familie ( ne scarpinam cu 3 maini asa vor mai marii ) si o sa iti dea o analiza de laborator care se recolteaza din acea secretie, se face cultura din ea si iti spune la ce medicament raspunde, daca vrei mai direct, mergi la orice laborator, vorbesti direct cu bioloaga care se ocupa de analize sa-ti recolteze si in 3 zile ai rezultatul, nu lua medicamente aiurea fara sa consulti medicul pentru ca acel streptococ sau stafilococ devine rezistent si pe urma nu mai scapi de el, bafta. Daca esti din Bucuresti mergi la coletina, latura boli infectioase.

3 răspunsuri:
| drpopa a răspuns:

cred ca e vb de o stafilococie cutanata, acestea sunt mult mai frecvente decat streptocociile, evident este necesar un consult dermatologic, insa si medicul de familie iti poate recomanda un tratament cu antibiotic local sub forma de unguent( baneocin, nidoflor sau alt preparat ) cat si un antibiotic pe cale orala

| Black_Cherry a răspuns:

In primul rand cosurile nu trebuie sparte mai ales daca au puroi.de ce? pentru ca apoi substantele alea intra in piele si iti apar altele plus ca iti poate ramane si semn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu accepta tratament inainte de analiza.