| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate dauna consumul de miere in vreun fel? Nu sufar de diabet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu, este chiar recomandat ca o linguriță de miere să fie îngerată dimineața pe stomacul gol.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Consumul de miere de albine pentru un om sanatos e rcomandabil pentru anlocuirea zaharului atat pentru consumul unei cesti de ceai sau cafea.Sant mai multe feluri de miere de albine recomandate pentru oamenii cu diverse probleme de sanatate cu efecte miraculoase.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mierea nu poate dauna din contra este benefica pentru organism.

| psiholoaga a răspuns:

Bunicul meu e apicultor. De 20 de ani consuma produse apicole (miere, propolis, polen, laptisor de matca) si la aproape 80 de ani e pe picioare, bine-mersi, are o vedere incredibila si are in grija 200 de stupi. Eu zic ca e un exemplu clar al beneficiilor consumului de produse apicole. Si eu consum miere in loc de zahar (doar la unele prajituri mai folosesc zahar), in rest totul e indulcit cu miere. Sa incerci in salate, le da un gust deosebit. Eu iau o lingurita dimineata, alaturi de o firimitura de propolis.

| machupicchu a răspuns:

Consum miere de multi, multi ani(cumpar cate 100 kg.anual si toata odata pentru rentabilitate pret), .am eliminat zaharul definitiv si mai mult. o luna pe an mananc numai miere cu fructe si legume crude... Mierea este alimentul minune... ca si toate produsele care provin de la albine.sanatate si oricat de multa miere.

| eni a răspuns:

Nu dauneaza ba din contra cred ca e mult mai sanatos decat zaharul si alte indulcitori. Copilului meu i-am dat foarte multa miere si propolis. dar nu i-a facut rau niciodata.

| dispe a răspuns:

Tot ce se face cu masura este ok. Mierea este f buna. Caut pe google.

| cutza a răspuns:

In exces dauneaza in rest asa pentru micile pofte... GO ONE!

| cutza a răspuns:

P.S.Chiar am auzit ca mierea trateaza bubitele din gura sau ceva de genul asta deci e foarte folositoare!

| floricel_5586 a răspuns:

Mierea e un adevarat medicament, dar sa nu fie din magazin cu 100 de mii de indulcitori

| loredana_2353 a răspuns:

Mierea nu iti poate dauna deoarece are zaharoza si in compozitia ei sunt prezente mai multe elemente organice si benefice organismului. Ce contine sangele contine si mierea de albine, asa ca nu are ce sa iti faca rau mierea. Asociata si cu lamaie reprezinta sanatatea intruchipata. Sanatate.

| anaiuga a răspuns:

Nu cred sa fie daunatoare. Eu folosesc de ani de zile, in loc de zahar, si am o sanatate de fier.