| BogdanVasc a întrebat:

Imi poate enumera cineva beneficii si defecte ale ciocolatei simple (cea eventual doar cu alune, dulce, ci nu cu creme si alte specialitati complicate), consumate in cantitati mari, de exemplu, 2 ciocolati la bucate (100g, 24 bucatele patrate) pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BenWilde a răspuns:

In primul rand, iumm:X:X. Beneficiile ciocolatei sunt ca are in continut multe subsante benefice corpului care pot ajuta impotriva unor boli de inima si chiar si cancer. Un alt beneficiu este ca te face sa te simti mai bine cand esti in depresie. Defectele ciocolatei sunt: multe calorii, iti pierzi pofta de mancare, iti strici dintii. Tu mananci prea mult. Mananca 2-3 patratele pe zi, si o sa-ti fie foarte bine; + ca economisesti si bani.

| BogdanVasc explică (pentru BenWilde):

Stiu ca ciocolata este foarte folositoare organismului, intrebarea mea era exact dedicata excesului. Eu mananc foarte multe glucide zilnic, de la prajituri, torturi, ciocolata etc. si cafea. Dorm noaptea foarte putin (4-5 ore pe noapte, sau daca stau unele nopti fara sa dorm dorm urmatoarele pana la 10 ore).

| BenWilde a răspuns (pentru BogdanVasc):

Pai defectele vin odata cu excesul. Daca mananci prea mult te ingrasi, iti dispare pofta de mancare, iti strici dintii. Si nu prea inteleg de ce intrebi pe TPU, adica tocmai ai recunoscut ca mananci prea multe glucide, si mai bei si cafea. Nu e logic ca excesul de aceste alimente iti creeaza lipsa de somn? Ciocolata e buna, doar ca trebuie sa o consumi intr-o cantitate mult mai mica decat cea pe care o consumi tu.

| BogdanVasc explică (pentru BenWilde):

Nu are legatura cu lipsa de somn, dinpotriva, contin aceste tipuri de alimente pentru a ma mentine treaz, pentru a putea studia cand e nevoie. Eu ma intrebam daca sunt si alte defecte, grave in general. Intotdeauna beau apa/ma spal pe dinti dupa ce consum cafea/inghetata/ciocolata etc. Eu mananc doar ciocolata ieftina, de aprox. 2 lei, dupa cum spuneam, simpla. Desigur, sunt zile in care nu mananc deloc, sunt in care mananc moderat, dar sunt zile in care am ocazia sa mananc chiar 4 ciocolate in mai putin de 3 ore. Masa mea e mica, sunt chiar sub masa normala, si poate chiar imi este un beneficiu ca o sa ma ingras putin, deoarece chiar imi doresc (pe langa ca sunt lipsit de energie, sunt si slab, ceea ce nu ma lasa abia sa umblu 100 metri cum trebuie.).

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ideala este ciocolata Heidi cu 85% cacao.Nici aceasta nu trebuie consumata in exces.