| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda o dieta pentru a slabi cam 10 kg in maxim 1 luna. Sport nu fac mai deloc si de mancat nu prea mananc dulciuri in schimb mananc fastfood-uri mai ales seara cand ma uit la cate un film.Am renuntat de mult la a mai manca fastfood-uri si am facut cat de cat sport nu prea mult am sarit peste multe zile dar am reusit sa slabesc cam 3 kg in 3 saptamani...
Dar as dori o dieta care sa nu ma oblige sa fac prea mult sport sau chiar deloc dar in schimb as dori ceva sa se bazeze mai mult pe alimente si pe un program de mese regulat si organizat. Poate o sa ziceti ca fara sport nu se poate dar am si eu destul de multe alte proleme si nu prea am chef de a face altceva in afara de a ma odihni si a sta la calculator. Puteti sa imi recomandati cei care ati folosit vreo dieta speciala si care v-a ajutat sa dati jos destul de multe kg intr-un timp mai scurt. Daca stiti si medicamente care ma pot ajuta sa imi ia din senzatia de foame sau sa ma ajute cu arderea grasimii din corp v-as ruga sa imi spuneti.Cafeaua o beau de ceva timp cu zaharina, ma ajutat sa nu mai ma ingras dar asta nu inseamna ca am si slabit.Eu as dori o dieta care sa ma si slabeasca nu foarte rapid dar oricum mai rapid decat ar trebui in mod normal si sa ma tin de o astfel de dieta un timp mai indelungat ca sa nu ma mai ingras la loc.Si ca sa stiti am 1. 82 cm si 87 kg si am 23 de ani.Va multumesc si astept multe opinii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Vandalism a răspuns:

Ia mananca seara numai salate.

| Kyrie a răspuns:

Du-te la sauna daca vrei sa transpiri pana numai poti si sa nu faci sport si mananca de 2 sau de 3 ori zilnic, alearga si tu putin pe afara, macar un pic acolo ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista asa ceva 10kg intr-o luna. Incearca aici eu am avut rezultate cu ei;
http://www.naturhouse.com/index.php?language=ro

| Luissa123 a răspuns:

Maninca sanatos, si fa sport..macar seara.
altfel nu ai cum sa slabesti in tim ce practic stai si maninci fast food

| emy58ful a răspuns:

Pai cheia slabitului este painea. Daca nu mananci paine totul este bine...si sa mananci fara sa te saturi. Mai multe salate iti recomand. Ideea este ca nu strica o portie de cartofi prajiti dara nu consuma paine absolut deloc. Pentru inceput o felie de paine nu strica dar pe urma incearca si farawinking! multi spun ''dieta'' dar nu este regim sau dieta sau cura de slabire pur si simplu mananci sanatos pentru a fi in forma :* / sper ca ti-am fost de folos. BAFTA!

| chemicalbullet a răspuns (pentru Vandalism):

Comentez doar prima propozitie. Nu te gandi la o DIETA, ci la o schimbare a STILULUI DE VIATA. Daca e o dieta, vei reveni la obiceiurile nesanatoase si munca va fi in zadar.
E enorm cat vrei tu sa slabesti intr-o luna. In 3-4 luni ar fi indicat sa slabesti, ca sa nu fie brusca schimbarea si sa se retraga mai multa piele.

| necropsy a răspuns:

Buna! Pot sa iti dau eu cateva sfaturi foarte utile. Eu am ajuns de la 60 de kg la 50 de kg in 2 luni destul de simplut! tongue In primul rand am incercat sa renunt la carbohidrati si aici ma refer atat la paine cat si la produsele fastfood, paste fainoase, cornuri cu ciocolata si altele. Am fost la plafar (farmacie naturista) si mi-a fost recomandata spirulina in prima faza, mi-am zis sa incerc. Am luat cate o spirulina inainte de fiecare masa cu 15 minute ca sa imi reduca senzatia de foame, asta a mers o perioada apoi am incercat cu pastilele de slabit naturale Tomati Light. Vreau sa iti spun ca am ramas masca cand mi-am dat seama ca mancam doar dimineata un bol de cereale..si dupa ce luam pastiluta de Tomato Light nu imi mai trebuia mancare toata ziua, refuzam sa merg la masa, refuzam orice imi ofereau colegii la scoala cu mare usurinta. Senzatia de foame disparea la 10 minute dupa ce luam pastila. Am crezut ca o sa imi fie rau dupa ea, dar iti da si un tonus super, energie, putere de concentrare. Iti recomand Tomato Light sau in functie de cat de mult ai nevoie sa slabesti si in cata vreme Tomato Forte. Diferenta dintre Tomato Forte si Tomato Light este ca cel Forte arde mai repede depozitele de grasime decat cel Light. E mai bun cel Light pentru ca ai timp sa te obisnuiesti cu dieta. Nu manca dupa ora 20:00 seara, fara carbohidrati. Si inca ceva ce te'ar ajuta destul de mult este ca dimineata pe stomacl gol sa iei pe nerasuflate o lingurita de ulei. Eu nu am avut curaj nici macar sa incerc dar doctorul care mi-a recomandat asta asa mi-a zis ca a slabit. Cica iti unge matele si senzatia de foame e estompata pe jumatate (scuza'mi vocabularul). Daca ai ceva nelamuriri sau mai vrei alte informatii, trimite'mi un mesaj si iti spun. Mult spor! big grin

| evilcookies a răspuns:

Renunta la fast-food definitiv! Stiu ca o sa-ti fie foarte greu, avand in vedere ca mancai regulat. Acum revenind la subiect, pot sa-ti dau un regim pe care l-am tinut eu. E unul variat, iti permite sa mananci carne, fructe si legume. Totul se bazeaza pe cantitate. Stiu, astea-s cele mai "spurcate" dar iti zic ca da rezultate! Si cel mai important este ora de masa. Trebuie sa mananci de 5 ori pe zi; la 6:00, 9:00, 12:00, 15:00 si 18:00 (este doar un interval de 3 ore). Acum o sa-ti spun alimentele variat, dar o sa-ti spun ce sa nu mananci dimineata si seara. Deci dimineata poti alege intre: 100 g fructe/100 g iaurt (simplu sau cu fructe, preferabil de la Activia)/150 g sunca pui/0, 5L lapte de vaca. la celelalte ore poti alege din cele mai sus + ciorba de legume (fara cartofi)/100 g gratar de pui/150 legume fierte/1 ou fiert/150 g de carne de peste. Seara e important sa NU mananci fructe fiindca ele iti dau energie si-ti stica somnul. Dimineata pe langa ce mananci, e bine sa bei si o cafea. Daca nu-ti place, atunci un ceai. Inaintea fiecarei mese trebuie sa pei un pahar cu apa (cam inainte cu 20 de minute). Si evident, 2L de apa pe zi (nu recomand mai mult daca nu faci si sport pe langa, fiindca e posibil sa ai retineri de apa) Legumele pot fi din acelea congelate, sunt foarte bune si au pastrate toate vitaminele (dar sa nu contina si cartofi in punga). Pe langa asta, recomand un somn de 8 ore (nu mai mult, nu mai putin). Inainte cu 3 zile sa incepi regimul, trebuie sa reduci din mancare. Si probabil esti interesata de rezultate. Pai in 14 zile slabesti 8 kg. Desigur, nu pare deloc sanatos, dar pentru. situatii de "urgenta", il poti tine. Nu o sa lesini de la el si nici n-o sa te infometezi. Eu iti doresc succes!

PS: Eu in prima zi, am baut doar lapte (asa e regimul initial) dar acum depinde de tine...

| DeejayAndr3y a răspuns:

Regimul este urmatorul

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Se consuma obligatoriu 1, 5 – 2 litri de apa plata pe zi. Pe la ora 11:00 se poate mânca un fruct (mere, portocale, banane). Iti urez mult succes.

| SonyaStinea a răspuns:

Pai eu am salabit 4 kg intr-o luna cu asta:
Micul dejuntongueaine prajita
Pranz:Ori salata, supe sau ciorbe
Cina:Iaurt degresat
Cel mai important este sa faci spor macar 20 de minute pe zi.Inainte sa iei masa trebuie sa bei un pahar plin cu apa si poti sa mananci intre mese un fruct.Mie dieta acesta nu mi-se pare nici prea usoara nici prea grea.Si trebuie sa faci spor ca alt fel nu slabesti! Si fara suc doar apa plata! Sper ca te-am ajutat!