| marinimie a întrebat:

Imi puteti spune ce inseamna rezultatele urmatoarei biopsii? IDiagnostic histopatologic la congelatie: microscopic-metastaza de carcinom scuamos cheratinizant II Examen la parafina Macroscopic 1 mici fragmente tisulare in totalitate de 0, 4/0, 4/0, 4cm 2formatiune tumorala 8/7/2 cm Diagnostic histopatologic 1 carcinom scuamocelular 2 lipom

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre o tumora maligna, un cancer al unui epiteliu scuamos. Oricum, fragmentul examinat pare o metastaza (cel putin asa se intelege), adica ese rezultatul unei diseminari a cancerului in organism. Nu spui de unde e scoasa tumora, daca e metastaza poate fi de oriunde (ganglion sau altceva). Cancerele scuamocelulare au originea in urmatoarele organe: piele, col uterin, vagin, plaman, vulva, anus, gura, esofag.

3 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Intreaba pe site-ul sfatul medicului

| doctoritsa a răspuns:

Rezultatul biopsiei trebuie musai discutat cu medicul specialist care a recomandat-o, singurul care poate explica individualizat ce inseamna. Eu as putea sa iti spun ceva generalitati, dar sunt convinsa ca pe tine te intereseaza cazul tau particular. Iar asta se discuta cu medicul curant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca maine pe la amiaza o sa mori.