| Girly97 a întrebat:

Imi puteti spune va rog frumos cam cu ce se ocupa reumatologul si ce se intampla in cadrul unui consult medical? Acum trei ani am alunecat la intrarea in Mega Image pe genunchi din cauza ghetii, am facut sedinte de electroterapie de doua ori pe an pana acum, in mai am fost la ortoped si mi-a dat tratament cu Proenzi timp de 6 luni si Piascledine timp de 3 luni. Nu ma mai doare acum ca inainte dar mai simt junghii puternice periodice care dureaza o secunda insa sunt extrem de incomode si enervante. Medicul de familie mi-a recomandat un consult reumatologic iar eu nu am auzit niciodata de aceasta specialitate. Credeam ca de problemele articulare de ocupa ortopedul si nu prea stiu daca reumatologul ar putea face o minune pentru mine sa nu ma mai doara genunchiul atat de des si atat de rau insa ramane sa vedem cum va fi. Ce parere aveti? Credeti ca reumatologul ma va ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reumatologul se ocupa de problemele cronice ale oaselor, articulatiilor si muschilor. Sigur nu va putea face o minune, dar te poate ajuta, recomandandu-ti tratament, precum si fizioterapie si anumite exercitii de gimnastica pe care sa le faci zilnic acasa.