| GanduriRatacitoareInUniversulGanditor a întrebat:

Imi sangereaza gingiile. din ce cauze pot sangera si cum pot trata asta? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Daca iti sangereaza gingiile in timp ce si imediat dupa ce te speli pe dinti, inseamna ca iti periezi prea agresiv dintii. Poti sa folosesti si apa de gura pentru a ajuta gingiile sa se vindece mai repede. Cele mai bune firme care produc apa da gura sunt Listerine si Sensodyne.
Daca nu periatul agresiv e cauza, inseamna ca ar trebui sa iti faci un control stomatologic deoarece exista niste boli care produc sangerarea gingiilor si doar un specialist poate fi in masura sa-ti prescrie un tratament.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| plasticsmile a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema am mers la medic mi-a spus ca gingia este sensibila si mi-a dat sa ma spal cu parodontax, acum nu mai am nici o treaba. funda?

| Bogdanux a răspuns:

Ai gingivita.Se poate trata prin spalarea dintilor regulat, sau folosirea atei dentare.Si eu am gingivita, iar doctorul stomatolog mi-a recomand pasta de dinti Lacalut Aktiv si nu imi mai sangereaza gingiigle asa de rau.

Cel mai bine este sa mergi la un dentist, el va putea sa-ti recomande cel mai bine.

| aumih16 a răspuns:

Paradontax sau lacalut nu conteaza de care ambele sunt bune dar a doua stiu ca indeparteaza bacteriile de pe dinti

| aumih16 a răspuns:

Parodontax am gresit

| Bloody7777 a răspuns:

Parodontax e cea mai buna pasta pentru asta crede-ma am patit-o si eu pls fundita

| anonymousexpert a răspuns:

Buna. Gingiile pot sangera din mai multe motive cum ar fi faptul ca te speli pe dinti mai brutal, etc. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa consulti un medic stomatolog pentru ca sfatul unui profesionist nu se compara cu sfaturile primite aici avand in vedere ca este vorba despre sanatate.