| Nicole1234 a întrebat:

Imi trebuie lentile de contact pentru miopie.O sa merg la oftalmolog dar am cateva nelamuriri.Pentru cei care va pricepeti,intrebarea mea este care sunt mai ok? cele lunare sau de unica folosinta? Am obervat ca sunt din materiale diferite,care este mai bun? Si cam cat este pretul, am gasit de exemplu un pachet cu 6 perechi doar la 170 de lei, si din cate stiu costa mult mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Depinde foarte mult de tine si cum le folosesti. Este mai bine sa porti ochelari atunci cand stai la calculator, la scoala/serviciu, iar lentilele sa le folosesti mai rar. Sunt pretentioase si ai nevoie de conditii de igiena cand le pui.

Indicat este sa te consulti cu oftalmologul si el sa te indrume pentru alegerea unor lentile de contact ce ti se potrivesc.

Eu am avut permanente (cele de 1 luna). Le porti in fiecare zi, maximum 12 ore (sunt unele cu care poti si dormi, dar sunt mai scumpe), le speli, le pui in solutie si tot asa.

Am avut si de unica folosinta, ceea mi-a placut mai mult. Mi se pare mai comod si igienic sa le scot si sa le arunc.

Dar asa cum am zis, depinde de tine cum vrei sa le folosesti.

Preturile difera de la un magain la altul, insa e bine sa nu le cumperi online, ci sa te duci sa le iei de la o optica medicala cu recomandarea/biletul oftalmologului.

Pa, pa.

| nicols a răspuns:

Buna Nicole, Pe site-ul si blogul www.medlens.ro gasesti orice informatie ai noevoie despre lentilele de contact. Cel mai indicat sa ti le prescrie este medicul oftalmolog. Ce iti pot spune eu, este ca cel mai bine la bani iesi cu lentilele lunare. O cutie cu 6 lentile pleaca de la 83 lei. Lentilele de care iti vorbesc sunte de foarte buna calitate, de la producatori de renume mondial. Cat despre material si continutul acestora, trebuie sa vezi ce tolereaza cel mai bine ochiul tau. In functie de dioptria pe care ti-o indica medicul, poti cere lentile de proba si vezi care ti se potrivesc cel mai bine. Cei de la www.medlens.ro te pot ajuta si cu lentile de proba si cu mai multe informatii. Pe mine m-au ajutat foarte mult si am gasit ce mi se potriveste. Sper sa iti fie de folos informatia!