| Oana04 a întrebat:

Imi ziceti niște remedii naturale pentru strănut si pentru nasul înfundat, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Infuzii cu ceai de musetel, cauta si pe google, o sa gasesti multe raspunsuri si indrumari despre acest subiect.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mai lăsaţi-mă cu "remedii naturale"!

TREBUIE să mergi la MEDIC pentru a se pune un diagnostic corect.
Poate fi vorba de o viroză respiratorie ( banala "răceală" ) sau de o rinită alergică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......nazale_832

http://www.romedic.ro/rinita-alergica

Ar fi indicat un control ( cât mai curând ) la medicul de familie şi o Trimitere la medicul specialist ( ORL-ist şi alergolog ).

Abia după aceea, când ştii diagnosticul, se pot ÎNCERCA şi diverse "remedii naturiste" - care sunt doar ADJUVANTE ale tratamentului medicamentos...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pur si simplu stai in pat happy

| supremxxxoxo a răspuns:

Ceai de musetel infuzie, ceai plante consumat si ceapa, poti consuma sucul cepei dar cand dormi bate 1 ceapa si taie in 2 si las-o peste noapte, si o poti mirosi, respiriri ceapa, o pui la nas si respiri

| digital7shady a răspuns:

Stranutul nu e o "boala", e o reactie a corpului la "strainii" din calea ta respiratorie. E raceala, trece ea.