| Johanna_9281 a întrebat:

In care parte a corpului se afla inima:stanga sau dreapta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Inima se afla in cutia toracica intre coaste si vertebrele toracale intre plamani. Se afla in centru.

| Caaty a răspuns:

Stanga

| Roby67 a răspuns:

In mijloc cu inclinatie stanga.

Elianna
| Elianna a răspuns:

E hai, ca asta-i buna! Si un copil de clasa intai stie unde este inima!
STANGA!

| dulcik a răspuns:

Stanga desi sunt unele persoane care se pot naste si cu ea in dreapta

| Coriii a răspuns:

In mijloc dar cu varful spre stanga tongue

| Cory89 a răspuns:

Palpeaza-ti pieptul si da-ti seama unde bate...atunci o sa stii mai bine unde e. Sunt mari sanse sa o gasesti in partea STANGA!batting eyelashes

| Symona a răspuns:

Inima se afla in cutia toracica intre coaste si vertebrele toracale intre plamani.Se afla in mijloc cu varful spre stanga...

| Casiana a răspuns:

De regula inima este situata in mijloc cu varful indreptat spre stanga, de aceea avem senzatia ca este in stanga!

| katala a răspuns:

Roby67 are dreptate

| maduuuu a răspuns:

In partea stanga!

| lia.d a răspuns:

Buna! Din punct de vedere anatomic inima se afla in partea stanga a toracelui.Sunt situatii de "situs inversus"cand se situeaza in partea dreapta a toracelui. Din punct de vedere sentimental, inima se afla in custodia persoanei caruia ai daruit-o!

| Kkiwiitttzzzaaa a răspuns:

Inima se afla intre cei doi plamani cu varful orientat spre stanga

| Kkiwiitttzzzaaa a răspuns:

A da si simti mai multe batai in partea stanga nu pentru ca se afla ea acolo ci pentru ca din varful ei pleaca arterele ( vase de sange groase ) si pleaca o gramada de sange de acolo. De aceea simti ca se afla in stanga

| Antoniac_Brandusa_1959 a răspuns:

Inima se află în centru, mai nou? E ca teoria (tot mai nouă, deși reluată), că pământul e plat...