| silviu_7255 a întrebat:

In fiecare an incepand cu luna mai cand toti copacii si florile sunt infloriti imi apare alergia sezoniera. Sunt alergic la polen si praf si de 9 ani de zile sufar de aceasta "insuportabila" alergie. Pot spune ca se manifesta prin lacrimarea ochilor si usturaturi in zona lor, stranut si bineinteles curgerea nasului. Am tot citit pe net cum ca vaccinurile sunt cele mai bune, chiar daca boala nu se vindeca dar se remediaza. Vreau sa stiu daca mai are cineva aceasta problema si ce tratament a urmat.

As merge la alergolog dar inca nu sunt sigur cat de bune vor fi medicamentele recomandate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Mergi la alergolof sau ia aerius.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Salut, și eu mă confrunt cu aceeași problemă de peste 10 ani de zile și te înțeleg perfect prin ce treci. Anul ăsta am renunțat să mai iau Ketotifen pentru că am dezvoltat o toleranță la dânsul și nu mai are absolut niciun efect. Alergologul îți va recomanda cam aceleași lucruri care sunt pe piață (Aerius, Claritine, Ketotifen). Ar fi bine să te consulți cu un medic specialist să te informezi dacă vaccinurile atenuează din sensibilitatea asta pe care o avem. Eu dimineața strănut până îmi curge sânge din nas și mi se sparg venele de la ochi. Trebuie să port mereu ochelari de soare că mă întreabă lumea ce dracu' am pățit laughing.