| STEFANXxX a întrebat:

In fiecare dimineata ma spal cu sapun Dove deja de o luna, dar cosurile nu-mi dispar?crying... AJUTATI-MA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nici nu vor dispărea, dacă continui tot așa. E nevoie de mult mai multe, deca de un săpun "Dove".

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se dă fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi un dermatolog.
Succes.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Săpunul folosit de tine nu este antibacterian.
Utilizează o mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic, tinctură de propolis, batonaș pentru coșuri, etc.
Pa, pa.

| sorinL1 a răspuns:

Skinoren, Zynerit, unt de shea,

| aryana1991 a răspuns:

Mai indicat ar fi sa te clatesti cu apa calduta si sa te stergi cu demachiant si dati si cu o crema hidratanta

| cnaibig a răspuns:

Da-te cu zineryt eu am avut o acnee ft.grava m-am dat cu zineryt si acum nu mai am nimic.

| All3xutzaa a răspuns:

In primul rand trebuie sa acorzi atentie alimentatiei: fara dulciuri, grasimi, junk food, sucuri! In al doilea rand trebuie sa mergi la un cabinet de cosmetica pentru o curatare a tenului, iar cosmeticiana trebuie sa-ti recomande diferite creme pe baza de antibiotic daca problema este foarte grava, daca nu folosirea gamei complete de produse Clearasil (sapun abraziv, lotiune astringenta si crema antiacneica) de minim 2ori/zi te va ajuta ca intr-o luna sa scapi de o mare parte din probleme!

Foarte important, nu zgandari cosurile, nu pune mana pe fata si spala-te cu produsele mentionate mai sus de cate ori ai ocazia. Poluarea, praful etc. determina incarcarea excesiva a porilor! Daca nu reusesti cu produsele acestea si cu ajutorul unei cosmeticiene singura solutie este un medic specialist dermatolog care in urma unor teste iti poate recomanda un tratament mult mai specializat si personalizat! Cu fata nu este de glumit!
Fundaa?