| SayCheesexD a întrebat:

In Ianuarie mi-a venit ciclul [ pentru prima data ] in data de 23 / Duminica. In luna Februarie nu mi-a venit?
De ce?
E grav? Va rog, ajutati`ma kiss.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e grav. Primele menstruatii sunt neregulate, nu este nici o problema in asta. Pot trece si 6 luni pana la urmatoarea menstruatie fara ca asta sa fie grav.

17 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

Depinde canti ani ai! Dar nu nu e nimic grav! kiss. Esti copil. si ciclu dureaza pana ti se va regla :-). Mai este problema de receala :-s, poate ai racit si nu ti-a venit!, asta se intampla la toate fetele!
Dar nu e grav!

Succeshappy

| WestSid3 a răspuns:

E absolut normal. Nu ai motive de ingrijorare happy
In primii 3 ani, ciclul menstrual este neregulat, luna asta vine pe 23, luna viitoare sau chiar si urmatoarea nu vine deloc, apoi vine 10 zile, apoi peste o luna iarasi normal sau vine la mai mult/putin de 28 de zile (spre exemplu).
Este ceva firesc, mai ales daca ti-a venit prima data. Cu timpul, ti se va regla, ca oricarei femei in devenire happy Pa, pa.

| Nicole a răspuns:

Buna.Eii nu-ti fa griji big grin e ceva normal, totul va fi bine, chiar dupa 2 ani ciclul tot nu va fi regulat. Totul e okwinking
Pa, pa :*

| effect a răspuns:

Nu e grav, la inceput ciclul este neregulat, cu timpul cand mai cresti iti va veni regulat. Daca totusi vezi ca nu ti vine o perioada buna de timp mai bine ii spui mamei tale si mergi la doctor :-)

| aniriiiiii a răspuns:

Nu...nu este nimic grav, uite mie de exemplu mereu in luna februarie imi vine mai tarziu, poate din cauza ca aceasta luna are 28 de zile si nu este regulata, asa ca nu`ti face griji in cazul in cre nu ai avut niciun contact sexual, poate esti racita sau poate pur si simplu nu ti s a reglat:*

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Nu e nimic grav...pentru ca ciclul este neregulat ...mai asteapt acateva zile pentru ca sigooor o sa iti vina tongue Nu ai de ce sa te ingrijorezi deocamdata! daca dureaza mai mult ( adica nu iti vine nici peste inca o luna te sfatuiesc sa te duci la medic deoarece s-ar putea sa fie o problema hormonala dar nu cred ca e cazul mai asteapta cateva zile si ai sa vezi ca totul se va rezolva) big grinbig grinbig grin pup

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu`i nimic.La inceput nu vine regulatthinking
Daca timp de 3 luni nu apare, te duci la medic si`ti spune el\ea mai multe.happy
P.S:este absolut normal sa intarziedevilbig grin

| ReiVaN a răspuns:

Cred ca ( si puna accent pe CRED) ca inca nu ti s`au reglat hormonii, daca atunciai avutptprima data poate trebuie sa mai astepti sa se regleze

| TheLastDancer15 a răspuns:

Pentru ca... poate dura intre 2 luni si 2 ani sa se regleze. mai ales daca ti-a venit prima oara. nu te speria. e ceva foarte normal. prima oara e ciudat si dificil, dar o sa te obisnuiesti pe parcurs. cum ziecam: tocmai se regleaza.

| shippo3313 a răspuns:

Nu este grav, la multe fete intarzie destul de mult a doua oara dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta

| xClementine a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi! Avand in vedere ca esti la inceput, ciclul nu ti s-a reglat inca. Deci sunt si luni in care nu vine iar cateodata poate veni chiar mai devreme sau poate dura mai mult. De obicei dureaza un an sau doi pana se regleaza. Acum depinde de organism. Deci nu ai nici un motiv sa te ingrijorezi, toate am trecut prin asta. Succes!

| prye a răspuns:

Baietas. fa o laba si iti trece. ciclul vine O DATA-N VIATA

| JustThat a răspuns:

Probabil ca intarzie sau ceva
Nu te panica
Unei prietene ii vine o data la 2 luni
Asa e pana se regleaza
Stai linistita happy

| Rox348 a răspuns:

Nu, nu e grav si mie mi s-a intamplat, nu iti fa griji asa o sa ti se mai intample pana ti se regleaza perioada, dar e ceva normal... ( nu te supara, dar totusi ar trebui sa vorbesi mai mult cu mama ta despre asta)

| dayanaa a răspuns:

Nu nu e grav. nu te panica. e specific. te poti astepta ca de acum incoolo sa nu ti vina regulat sau poate chiar sa nu ti vina cu lunile. nu trebuie sa ti faci griji. pana ti se regleaza o sa treaca o perioada:*

| Andreea_6958 a răspuns:

Nu,nu e nimic grav, asa mi s.a intamplat si mie, vreo 2 luni nu mi.a venit insa luna viitoare mi.a venit mai mult.
stai linistita, luna viitoare o sa te tina mai mult.
bafta!

| Anime_4110 a răspuns:

Se poate sa fii insarcinata.De as nu vine cicluc.