| TruLove a întrebat:

In timpul menstruatiei?
Spalaturile vaginale si tratamentul cu ovule cervugid se continua si in timpul menstruatiei sau ma opresc si continui tratamemtul dupa ce imi trece mentra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am EXPLICAT şi la cealaltă întrebare : tratamentul NU se întrerupe!

"Ar fi fost INDICAT să nu faci tratamentul în timpul menstruaţiei deoarece va avea rezultate mai slabe :(
PREFERABIL ca tratamentul să-l începi & termini ÎNAINTE de începerea menstrei ( sau după terminarea acesteia )!

Totuşi, dacă apare menstruaţia între timp şi nu ai terminat tratamentul, atunci îl CONTINUI : nu se întrerupe deoarece nu va mai avea rezultate deloc."

Crezi că te vor "ajuta" mai mult nişte copilaşi de 10-17 anişori care sunt majoritari pe site?
Mai exact 79, 7 % au sub 18 anişori :
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Toate cele bune şi multă sănătate.

| TruLove explică (pentru bursuc001):

Pai cum sa il continui? Bag ovulul...nunil scoate sangele? Mi.e frica sa fac spalaturi cand sunt pe stop...

| bursuc001 a răspuns (pentru TruLove):

DA, se introduce ovulul profund intravaginal ( la fel ca şi când nu ai menstruaţie ).
NU este scos de către sângele menstrual deoarece NU are un flux aşa de puternic!
La fel şi cu irigaţiile vaginale : se fac în mod obişnuit, atâta că se va scurge o apă mai roşiatică din cauză că va dilua sângele menstrual aflat în vagin în acel moment...

Ideea este că NU era indicat să începi/faci tratamentul în perioada menstruală deoarece lichidul provenit din dizolvarea ovulului este DILUAT de/cu sângele menstrual şi este parţial eliminat - astfel că efectul tratamentului va fi mai redus.

| Roxanarocsii a răspuns:

Cum vrei, dar iti va curge mai mult sange. Insa te poti spala dar nu sa stai in apa 2 ore.