| Ingerfararipi333 a întrebat:

In urma cu 2 ani mama mea a plecat in strainatate aveam 13 ani. parintii mei fiind divortati stateam cu mama in Ploiesti. Dupa plecarea ei, am ramas in acea casa cu matusa( sora mamei) cei 2 copii ai ei, bunica si bunicul meu care nu ma suporta de nicio culoare. Tipa la mine intr-una se lega pana si de modul cum mananc ca nu tineam in mana furculita cum trebuie, nu aveam voie sa-mi fac unghiile, sa stau cu parul desfacut sau prins in coada, trebuia doar coc sau impletit ca na... nu aveam voie pe strada cu fetele trebuia sa stau doar in curte. de fiecare data plecam intr-o alta camera si plangeam, intr-o seara pe atunci, i-a venit nervii pe mine si pe mama mea. care chiar daca era plecata. ne-a facut c**ve, pe mama a jignit-o foarte tare si eu nu suport sa aud ceva urat la adresa mamei mele de fiecare data cand tipa si ma certa ma lua o caldura din interior, cu un rau imens, si parca imi amortea capul dar nu era chiar amorteala, mai degraba niste furnicaturi, si parca nu puteam sa mai stau pe picioare. Am avut mai multe episoade din acestea.Acum, de 2 ani, am ameteli dar nu puternice, la analize au iesit toate perfect, cand ma supar ma ia asa un rau de la stomac si vesnicile ameteli, mai degraba vertijuri. Credeti ca poate fi ceva pe sistem nervos? Ma consum din orice, ma gandesc numai si numai la boli in ultimul timp, plang din orice, la scoala nu ma mai concentrez suficient, cand sunt la scoala, in loc sa fiu atenta la ore, ma gandesc la bolile si prostiile mele. Deci, ce credeti ca am? Am nevoie de voi! Rog seriozitate. funda! Multumesc pentru rabdare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. GANDESTE LA ACEIA CARE ITI ASIGURA NECESARUL ZILNIC; INCLUSIV ACCESUL LA INTERNET.
2. Atunci cand vei reusi sa fii independenta financiar poti sa iti faci nervi din cauza celorlalti, care consideri ca iti fac viata grea.
Succes!

| ManRight2000 a răspuns:

Buna.

Regret ca te afli intr-o situatie atat de tensionata.Pai ai putea incerca sa te gandesti la ceva pozitiv in momentele in care tinzi spre suparare sau depresie(stiu ca e greu,si eu uneori ma confrunt cu probleme de ordin mental,probabil la persoanele foarte sensibile se intampla asta). Legat de problemele pe care le intampini in familie,ai putea sta sa discuti cu rudele tale in legatura cu atitudinea pe care o au, incercand sa le explici ca ar trebui sa fie mai permisive(ar fi ideal sa le explici aceasta cand se afla intr o dispozitie buna). Legat de planul medical, anumite probleme cred ca apar din cauza supararii->sistem nervos afectat->migrene, dureri intense in diverse zone ale corpului etc.
Deci sfatul meu este sa incerci sa iei lucrurile mai usor, sa incerci sa porti o discutie civilizata cu rudele tale privind permisiunile pe care ti le acorda si sa inveti sa te relaxezi. Sper ca te am ajutat.

| alexandramariana25 a răspuns:

Nu sunt sigura dacă e bine, dar poate fi și pe sistem nervos. Sau poate fi un început de depresieri, chiar nu știu. Dar mai mult cred ca e pe sistem nervos. Sper ca te.am ajutat