| alexRE a întrebat:

In urma cu 2 saptamani am reusit sa-mi decalotez penisul in totalitate mentionez ca nu l-am mai decalotat deloc pana in momentul respectiv
insa am constatat ca capul glandul cred ca asa se numeste este foarte sensibil la atingere si am mai observat ca exista unele zone mai ales pe lateral si la baza glandului la guler acolo care au o nuanta mai pe mov mai purpurie asa nu ma doare, dar cum am spus mai sus exteriorul glandului este foarte sensibil la atingere nu pare iritat sau alceva, lucru care ma socat cel mai tare afost acesta: Cand a intrat in erectie sa sculat capul ala a prins o nuanta de mov aproape in totalitate.
Care sa fie problema?
Am 17 anii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai fimoza (ingustarea inelului preputial datorita nedecalotarii si lipsei de igiena locala). Capul penisului reuseste sa se decaloteze, dar este strans, sugrumat daca este in erectie. Nu mai face asta pana nu ajungi la urolog (luni dimineata, cel tarziu), fiindca e posibil sa nu mai poti recalota si capul penisului poate suferi gangrena daca sta sugrumat in inelul preputial. E o chestie serioasa care te poate lasa mutilat pe viata daca o tratezi superficial.

| DoarImpreuna a răspuns:

Nu e nici o problema fii pe pace. Igiena buna adica spalat 1 data pe zi (nu mai mult decat in cazuri deosebite) si se rezolva. De sensibil nu te sperie asa trebuie sa fie altfel nu ai simti nimic prin el.

Esti sanatos fii pe pace.

| TuchleiMihai a răspuns:

Nici una, e firesc, acea zona sensibila de care vb tu e alcatuita din mii de receptori/terminatii nervoase, este cea mai erogena zona.

Penisul este organ copulator nepereche la mamifere (la șopârle și șerpi este organ pereche). La mamifere și la om, penisul îndeplinește și rol de organ urinar. Este situat deasupra scrotului, înaintea simfizei pubiene.

Morfologic, i se delimitează trei porțiuni: rădăcina (partea fixă), corpul și glandul. Rădăcina penisului este fixată prin cei doi corpi cavernoși în zona ischio-pubiana a coxalului. Corpul penisului este fixat de simfiza pubiana prin două ligamente (superior și inferior), are forma de cilindru ușor turtit și prezintă o față superioară și una inferioară.

Glandul este dispus la extremitatea anterioară a penisului și reprezintă partea cea mai voluminoasă a acestuia, de forma conică, separat de corpul penisului printr-un șanț numit col. La vârful glandului se află orificiul uretral.

Penisul prezintă un înveliș tegumentar care se continuă la nivelul glandului, formând prepuțul. Prepuțul nu adera la gland, iar la nivelul colului prezintă glandele prepuțiale care secretă smegma.

Din punct de vedere structural, penisul prezintă la exterior o serie de învelișuri (piele glabră, tunică musculară, tunică conjuctivă și fascii) iar în interior doi corpi cavernoși și un corp spongios.

Corpii cavernoși sunt acoperiți de un înveliș fibros numit albuginee, au formă cilindrică și prezintă numeroase cavități în care se află o bogată rețea vasculară (artere helicine, capilare sinusoide și vene cavernoase). Prin creșterea cantității de sânge din rețeaua vasculară a corpilor cavernoși se asigură erecția.

Corpul spongios se dispune între uretră și corpii cavernoși, înconjurând uretra. Posterior, prezintă o porțiune dilatată numită bulb uretral iar anterior se continuă cu glandul. La exterior, prezintă albugineea iar în interior un țesut spongios cu structură similară corpilor cavernoși.

Vascularizația penisului este asigurată de ramuri din artera rusinoasă.

Inervația somatică a învelișurilor este realizată de nervii rusinoși iar cea vegetativă de ramurile genitale ale plexului lombar.

Inervația organelor erectile este vegetativă, simpatică și parasimpatică, provenită din plexul hipogastric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sensibil ca inca nu a vazut tunelul daca sti la ce ma refer laughing

| Moonlight15 a răspuns:

Salut,cum ai rezolvat?