| deedeeutsa a întrebat:

In urma cu o luna mama mea a suferit o comotie cerebrala de trunchi. S-a produs din cauza tensiunii foarte mari. Ca drept urmare, s-a ales cu o disfagie (tulburare de inghitire). Nu poate sa inghita deloc, nici macar saliva. Medicii i-au pus o sonda ce duce din nas pana in stomac. Prin acea sonda o hranim cu siringa. (supa strecurata, ceai, lapte si suc de fructe). Vrem sa stim daca se va face bine si dupa cat timp va putea sa inghita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, este foarte posibil ca centrul reflexului de deglutitie sa fi fost distrus in acel accident. Cam la 6 saptamani dupa accident veti vedea exact care sunt sechelele. In mod sigur nu va mai inghiti niciodata normal, dar e posibil sa recupereze putin si sa poata inghiti lichide fara tub.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si nu se trateaza? Mergeti urgent la alt medic daca nu i-a dat tratament. Cand trece? Depinde de la caz la caz. Uneori trebuie operatie, alteori trece cu tratament.