| Andreeaa21 a întrebat:

In urma unui atac vascular cerebral, tensiune 160 cu 100, am cerut si un eco deoarece burta de cateva zile incoace a fost tare. Rezultatul eco+consultul ginecologic a adus rezultatul urmator : CARCINOM SCUAMOCELULAR NEKERATINIZAT (carcinom epidermoid nekeratinizat, cu celule mari), INVAZIV G2 + 2 TUMORI care cuprind colul uterin si cele 2 ovare (20-25 cm ). De la doctor am inteles ca cei de la Cluj sau Timisoara ar putea sa o opereze. Unii spun ca ar efectua nimeni o operatie in stadiul acesta, deocamdata ni s-a cerut s-a sugerat o radioterapie, altceva nu s-ar mai putea face. Va rog din suflet daca imi puteti explica mai exact despre ce fel de cancer e vorba, in ce stadiu e, care sunt sansele de supravietuire acum?

Va multumesc anticipat si sper ca nu am gresit locul pentru mesaj, este prima data cand scriu pe un forum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un cancer de col uterin intr-un stadiu foarte avansat care are nevoie obligatoriu de radioterapie la inceput. Ulterior, daca tumora se micsoreaza, se va face si operatia, dar o operatie fara radioterapie ii scurteaza mult supravietuirea. Trebuie insa vazut daca o pacienta cu acident vascular poate suporta radioterapia si apoi operatia (fiindca e o operatie lunga, cu anestezie generala dificila si cu risc vital foarte mare). sansele de supravietuite tin de starea generala a pacientei si de raspunsul la radioterapie. Daca raspunde bine si suporta operatia, mai poate trai 2-3 ani cu stare buna.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Pai cel mai bine poti discuta la un spital privat treaba asta, platesti mai mult pentru operatie daca e nevoie dar stii ca un medic privat lucreaza bine, unul de la spital public nu se preocupa prea mult de starea ta ci de banii care ii dai lui.