| anonim_4396 a întrebat:

La ce e bun ceaiul de papadie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Se foloseste in curele de slabire si dezintoxifiere a organismului.
Papadia se recomanda ca medicament in toate bolile in care exista un dezechilibru glandular. Datorita acestor calitati, ea se foloseste in unele boli ale ficatului, deoarece mareste secretia biliara, normalizeaza circulatia sangelui, mareste pofta de mancare in perioadele convalescenta, etc. Avand si o actiune diuretica, sporeste eliminarea toxinelor din corp.

12 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Specialistii in fitoterapie recomanda papadia ca remediu in toate bolile unde exista un dezechilibru glandular.
Papadia este deosebit de utilă, spun fitoterapeuţii, în tratamentul bolilor biliare şi hepatice, în dischinezii biliare cu tulburări intestinale, gastrite hipoacide, obezitate, gută, reumatism, ateroscleroză, varice şi altele. Păpădia a dovedit că poate să ajute ficatul să elimine toxinele din sânge.
mai multe pe www.desprecopii.com/info.asp?id=1149
www.evenimentul.ro/articol/plantele-primaverii-8211-papadia.html

| elena a răspuns:

Combaterea obezitatii

| elena a răspuns:

Cobaterea obezitatii.

| larapopa a răspuns:

Ceaiul de papadie este un foarte bun colagog si coleretic, adica ajuta la fluidificarea bilei si eliminarea ei. De acea se foloseste in dischinezii biliare si colicistite
De asemenea este folosit in regimuri de slabit, se beau 2-3 cani pe zi de ceai facut prin infuzarea frunzelor si a tijelor de papadie

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, stiu ca este bun pentru cei care sint predispusi la pietrele la vezica biliara, este bun diuretic, ajuta la cistite, nefrite si hepatita, ajuta la calmarea calculilor renali, cit si pentru obezitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La slabit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La slabit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am "ficatul gras"(steatozic) si colesterolul cam mare. E util ceailul de papadie in situatia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare ajuta si la dezvoltarea penisului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elimina grasimile adunate in jurul taliei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

| Rebeca_Marinescu_1982 a răspuns:

Pentru combaterea celulitei