Întrebare recomandată | MZc a întrebat:

La ce fel de medic trebuie sa merg pentru candidoza bucala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candidoza este o "ciuperca", care il are ca dusman BICARBONATul de sodiu.
Pentru a scapa de candidoza bucala, clateste-ti gura (repetat) cu slutie apoasa de bicarbonat (de 2-3 ori zilnic) si consuma cat mai putine dulciuri si mancaruri cu zahar!
Tratamentul (pana la disparitia candidozei) dureaza 2-3 saptamani + o saptamana "de fixare".

Solutia se prepara simplu: intr-un pahar de apa (200ml) se amesteca o lingurita plata de bicarbonat de sodiu. Cantitatea este suficienta pentru clatirea gurii pentru o zi (de 3 ori).
Timp de 10 minute dupa clatirea cu aceasta solutie NU se bea si nu se clateste gura (nici cu apa), solutia de bicarbonat sa aiba timp pentru a face efectul!

| Violleta2022 a răspuns:

Medicul de familie.
Pentru candida bucala recomand sa iei PROBIOTICE, ori din farmacie ori naturale si organice precum CHEFIRUL, care se bea dimineata pe stomacul gol si seara inainte de culcare cate 100-150ml pe o perioada lunga de vreme.

Recomand de altfel si o pauza de 3-6 luni FARA zahar, fiindca candida se hraneste cu zahar, deci fara dulciuri, fara sucuri, fara lichioruri, fara sosuri cumparate din comert, fiindca contin zahar samd.

| ioana748 a răspuns:

Pana ajungi la medicul de familie care iti va recomanda analizele specifice.
Nistatina, apa cu bicarbonat.

| Robert2526 a răspuns:

La medicul de familie si iti da el trimitere unde considera. ( trebuie sa vada exact ce problema ai, nu poti sti tu sigur ca e candidoza)

| vatadezahar24 a răspuns:

La doctorul de familie, acesta îți va face o trimitere unde consideră el ca trebuie să mergi.

| elennaionela14 a răspuns:

La medicul de familie

| Rafayel a răspuns:

Poti incepe cu medicul de familie.