| ChocolataDulce a întrebat:

La o simpla consultatie la medicul ginecolog se poate vedea daca ai sau nu cancer de col uterin, sau cum depistez acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La o "simplă" consultaţie ginecologică NU se depistează un cancer!

Trebuie să faci un Test PAP ( Babeş Papanicolau ) - vezi detalii la linkul :
http://proceduri.romedic.ro/examen-papanicolau

http://www.sfatulmedicului.ro/......logic_1029

http://www.mariestopes.ro/wp-content/uploads/2012/02/Babes-Papanicolau.pdf

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,trebuie sa faci testul Babes-Papanicolau, pentru a depista acest lucru.
Doar acest test iti poate confirma.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Trebuie sa faci mai multe analize printre care si marcherii tumorali daca se presupune ca ai cancer.

| larisalary12 a răspuns:

Un test special

| ChocolataDulce explică (pentru larisalary12):

Ce test anume

| larisalary12 a răspuns (pentru ChocolataDulce):

Da asa se numeste, Papanicolau

| rosimo a răspuns:

Pe langa examenul Papanicolau (cum ti s-a spus si in raspunsurile de mai sus) trebuie sa faci periodic (la 2-3 ani) si un test pentru virusul HPV. Daca ai o tuplina cu risc mare, atunci Papanicolau trebuie facut mult mai des pentru a depista din timp o eventuala problema.