| Andreea1095 a întrebat:

La sfatul medicului ginecolog mi-am făcut un set de analize printre care și câteva hormonale.T4, LH și Prolactina sunt în parametrii dar TSH a ieșit 7, 14 (prea mare ținând cont ca limita e 4, 9).Din câte m-am documentat un TSH marit înseamnă hipotiroidism. Luni am programare la medic pentru a îmi stabili un tratament medicamentos dar înainte de asta as dori sa știu dacă după administrarea tratamentului va scădea acest TSH sau voi rămâne cu aceasta boala pe viață? Am 23 de ani deci pe viitor mă gândesc și la un copilaș dar mă sperie ideea ca poate nu voi putea rămâne însărcinată din aceasta cauza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Hipotiroidismul netratat in timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea intelectului copilului (adica a creierului).
Din cate stiu, medicamentele pentru tratarea hipotiroidismului nu afecteaza sarcina (exp:levothyroxine).

In general, hipotiroidismul este tratabil medicamentos, desi medicamentul trebuie luat toata viata daca exista o dereglare structurala a glandei tiroide.

TSH-ul o sa scada cu siguranta. Hipotiroidismul este mai putin periculos decat hipertiroidismul, si nu ar trebui sa-ti faci griji daca iei tratementul cum se cuvine. Hipotiroidismul, daca este tratat, NU afecteaza sarcina. In plus, pentru ca esti tanara, tratamentul o sa aiba mai mare succes, fiind ferita de efecte negative (e.g. cardiace).

2 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Vezi ce zice medicul în legătură cu tratamentul pentru hipo.In funcție de tratament și ai rezultate, si nu afectează in mod genetic copilul tău, e un caz fericit. Dacă nu, sunt tratamente.

| Lala2122 a răspuns:

Bună.Am și eu aceeasi problemă. Tu cum esti acum? Au aparut modificari?